6 tipů, jak se dostat na letiště Praha co nejpohodlněji

Odlétáte na dovolenou? Vybrali jste si sympatický spoj a už se těšíte, jak si budete užívat zaslouženého odpočinku?

Podobně jako jste vyřešili, jak se rychle ocitnete ve své vysněné destinaci, musíte ještě vymyslet, jak se dostat na letiště Praha v pohodě a včas – aby se něco nepokazilo hned na začátku cesty.

Pro zajištění komfortu motoristů jsme tu my. Přijeďte k letišti autem a nechte ho na parkovišti 1parking. Neváhejte si zamluvit místo předem.

Obsah

1. Výhody osobního automobilu

Jste zvyklí jezdit všude vlastním vozem? Své zvyky nemusítě před odletem měnit, protože autem k letišti je jednoznačně správná volba. Navíc když pečlivě provedete srovnání parkování u letiště Praha, může být finančně velmi výhodná.

Nejpohodlnější způsob

Co může být komfortnější než vyjít ze dveří domu a nastoupit do automobilu? Žádné tahání těžkých zavazadel na zastávku a popohánění dětí, aby se necouraly.

Bez čekání

S osobním vozem je minimum prostojů, odpadají přestupy a čekání na (mnohdy zpožděné) spoje. V autě vás sice může zpomalit červená na semaforu nebo dopravní zácpa, ale alespoň pohodlně sedíte.

Dobře dostupná poloha letiště

Pražské letiště se nachází na místě pro motoristy příhodném – u výpadovky na Karlovy Vary na severozápadním okraji města. Pokud pojedete od západu, velkoměstu se zcela vyhnete. Při průjezdu městem najedete na pražský okruh a budete se držet směru Plzeň, Karlovy Vary.

Možnosti parkování

Klíčová otázka před odletem – kde zaparkovat a jaká je nejvýhodnější cena parkování u letiště Praha

Zdarma (nebezpečné)

Pořád ještě existují místa pro parkování letiště Praha zdarma. Možná budete mít štěstí a někde v postranní uličce či u obchodního domu v blízkosti letiště najdete prostor pro zaparkování.

K samotným terminálům to ale bude ještě několik minut MHD a riziko poškození či zcizení bezprizorního vozu je velké.

Přímo na letišti (drahé)

Letišti Václava Havla disponuje několika parkovišti. Vzhledem k bezkonkurenčně největší blízkosti k terminálům jsou (pro našince) velmi drahá, a protože letecká doprava je masová záležitost a letiště je vytížené, navzdory ceně jsou pořád plná a bez rezervace často nedostupná.

Parkování blízko u letiště

Soukromá příletištní parkoviště jako např. parkování Veleslavín jsou jak do pohodlí, tak do ceny zlatá střední cesta.

Personál parkoviště dopraví klienty na letiště a zajistí také odvoz zpět, přičemž vůz je po celou dobu nepřítomnosti majitelů pod pečlivou ostrahou.

S námi jsou fixní ceny v ceníku podle počtu dní, které na parkovišti strávíte

Věk pasažérů a počet zavazadel nehraje roli. Parkujte u nás.

2. Dálkovým autobusem až na letiště

Vhodné pro mimopražské nemotoristy

Kdo zvolí pro cestu do Prahy dálkový autobus (s výjimkou hlavních tratí je to rychlejší cesta do hlavního měst)a, může s ním pokračovat až na letiště.

Některé autobusy směr Karlovy Vary mají Letiště jako svou pravidelnou zastávku, takže stačí jen přestoupit na Florenci. Nebo se nechat dálkovým dovézt k Hlavnímu nádraží a tam nastoupit na kyvadlový Airport Express.

Málo pohodlí za dost peněz

Republika naštěstí není tak velká, takže několikahodinová cesta v autobuse se dá docela dobře zvládnout.

Pokud tedy necestujete s malými děti a máte s sebou standardně velké příruční zavazadlo do letadla a zavazadlo určené k odbavení. Cena takového transferu na letiště v rámci Prahy vychází zhruba průměrně.

Společnosti

Jako dálkové autobusy se zastávkami v centru Prahy můžeme doporučit společnosti Regiojet a Flixbus. Jízdenky u nich lze zakupovat online v předstihu a jsou cenově výhodné.

3. Taxi pro ty, co nemají hluboko do kapsy

Dobře zaplacené pohodlí

Když nejedete vlastním, je komfortní eventualitou taxík. Za takové pohodlí si ovšem řádně připlatíte. I když pojedete s poctivým řidičem, který vás nepoveze oklikou, je to jednoznačně nejdražší způsob.

U 1parking žádné noční omezení neplatí

Můžete k nám přijet v libovolnou dobu a vždy vás ochotně dopravíme na letiště. Parkujte u 1parking.

4. Autobusy na letiště Praha z hlavního nádraží

Levnější varianta

Za pouhých 100 Kč jezdí kyvadlové autobusy od Hlavního nádraží Praha a zpět. První spoje v obou vyjíždějí kolem páté hodiny a v pravidelných půlhodinových intervalech jezdí až do 22. 00.

Lístek koupíte přímo u řidiče, na pokladně ČD či v infocentrech MHD v budově nádraží a letiště.

Nekomfortní přestup

Zavazadla odpovídající letištním předpisům pro příruční či odbavené zavazadlo a všechno nutné dětské vybavení se přepravuje zdarma. Mrzuté je, že všechno musíte poměrně dlouhý kus cesty přenášet.

Spoje

V noci je doprava značně omezená, nicméně kromě drahých taxíků můžete využít noční městské autobusy 907 a 910. Jen počítejte s tím, že intervaly mezi spoji jsou v noci dlouhé, takže zvolte takovou dobu odjezdu, ať vše stihnete včas.

5. Uber na letiště

Jen pro pražské milovníky pohodlí

Firma Uber je smluvní taxislužbou pražského letiště Václava Havla od roku 2023. Při cestě z Prahy nebo blízkého okolí je doprava Uberem finančně únosná.

Levnější než taxi

Sympatickými alternativami jsou společnosti Bolt či Liftago. Ve všech případech jde o taxí, které je levnější než klasické taxi a dá se předem objednat.

Víme, že nikdo nechce platit víc, než musí rozhoduje

Prohlédněte si ty naše – vyberte si správné parkoviště přímo.

6. Kombinace spojů (a přestupů)

Jakmile si koupíte na Hlavním nádraží jízdenku MHD, můžete spoje kombinovat. Kromě spoje 119 ze stanice metra Veleslavínova se na letiště dostanete ze stanice

Zličín linkou 100 nebo ze stanice Anděl linkou 191. Mimopražským se to může jevit složité podobně jako nezkušeným cestvatelům to, jak to funguje na letišti, ale brzy zjistíte, že to nic není.

České dráhy nabízejí možnost sdružené jízdenky do vlaku a Airport Expressu se zpáteční platností. Jen je při ní – jako při každé cestě AE – třeba počítat se zpožděním a odchylkami od jízdního řádu, obzvlášť v době dopravní špičky.

Tramvají až k terminálu?

Magistrát hlavního města Prahy má v plánu rozšíření tramvajových tratí, takže je možné, že po roce 2030 dojedete k letišti také tramvají. Má se vybudovat navíc 21 kilometru za 773,3 milionu korun.

Doprava z letiště Praha

Zpátky z letiště se dostanete úplně stejně jako opačným směrem. Do centra (na Hlavní nádraží) dojedete na stanici Veleslavínova městským autobusem a dále můžete pokračovat metrem.

Přímo na nádraží jezdí Airport Express. V nočních hodinách je městská doprava bohužel omezená, nahrazuje ji taxi.

Závěr

Interval, jak dlouho být před odletem na letišti, se liší od způsobu odbavení a dalších faktorů. Vždy však platí, že lépe o něco dříve než pozdě. Dostat se na letiště Praha je možné několika dopravními prostředky a jejich kombinacemi, přičemž míra pohodlí a finanční náklady jsou různé.

Pokud se rozhodnete pro vlastní vůz, parkujte u 1parking

Rezervujte si u nás místo s předstihem i s transferem na letiště a zpět.