Jaké má mít příruční zavazadlo do letadla rozměry a hmotnost

Každý cestovatel musí mít pochopitelně zavazadlo, do kterého si pohodlně uloží vše, co bude po celou dobu letu potřebovat.

Je ale třeba myslet na to, že v letecké přepravě jsou nastavené pravidla trochu jinak, než je tomu v dopravě pozemní nebo lodní. Víte, například, jaké podmínky musí splňovat příruční zavazadlo do letadla?

Už máte zajištěné parkovací místo u letiště? Stačí pár kliknutí a váš automobil bude po celou dobu vaší cesty v bezpečí.

Obsah

Podle čeho a jak vybírat ideální kufr do letadla

Výběr vhodného zavazadla se pochopitelně bude odvíjet od několika kritérií. Jiné nároky bude mít sportovec, který se chystá na Mount Everest a jiné věci budou potřeba na rodinnou dovolenou. Některé podmínky jsou ale pro všechny cestující společné.

Pravidla a kontroly leteckých společností

Pravidla ohledně příručních zavazadel se mohou u jednotlivých leteckých společností lišit. A to především v oblasti hmotnosti, velikosti a počtu jednotlivých zavazadel.

Je tedy zapotřebí předem si zjistit, jak to funguje na letišti společnosti, se kterou budeme cestovat. Od věci také není předem si projít ceník parkování u letiště Praha.

Na jak dlouho cestujeme a kam

Každý z nás má trochu jiné představy o kapacitě svého zavazadla. Záleží pochopitelně také na tom, kam a na jak dlouho cestujeme.

Rozhodně by mělo být naše zavazadlo prakticky řešeno. Ideální je více vnitřních přihrádek, díky kterým budeme mít přehled o uložených věcech.

Při výběru kufru je dobré zvolit takový, který má ve vnitřní části bezpečnostní popruhy. Ty nedovolí samovolnému pohybu věcí a zabrání tak jejich poškození a rozházení. Při kratší cestě nám bude stačit cestovní taška z pevného materiálu.

Podle cíle cesty

Pro aktivní dovolenou, na které budeme častěji měnit místo pobytu, se doporučuje cestovní taška na kolečkách. Na klasickou odpočinkovou dovolenou nebo na delší služební cestu je nejvhodnější kufr na kolečkách.

Pro leteckou dovolenou je jednoznačně nejlepší volbou takzvaný skořepinový kufr, který vyniká svou odolností. Množství zavazadel také může pomoci určit, jak dlouho před odletem být na letišti. Čas nám může také ušetřit parkoviště u letiště Praha.

Ještě předtím, než si sbalíte kufr na dovolenou, bylo by dobré vyřešit parkovací místo

Stačí pár kliknutí a máte své auto zaparkované na hlídaném parkovišti během vaší dovolené.

Příruční zavazadlo: rozměry a váha

Standardní rozměry příručního zavazadla jsou zpravidla cca 55x40x20 cm (výška, šířka, hloubka). Některé letecké společnosti mají maximální rozměry stanovené na 42x32x25 cm.

Letištní kontrola se provádí vsunutím zavazadla do kovového rámu, do kterého se musí vejít.Je tedy nutné počítat s tím, že k rozměrům patří i držák a kolečka. Hmotnost příručního zavazadla se pohybuje v rozmezí 5–10 kg.

Jestliže zavazadlo neprojde, pak je povinností zaplatit celkem vysoký poplatek, aby mohlo cestovat s vámi.

Příruční zavazadlo a kabelka do letadla

Jak má přesně vypadat příruční zavazadlo, nejsou žádné striktní instrukce. Do letadla si můžete vzít kabelku, pánskou tašku, dámskou kabelku nebo cestovní batůžek.

Letecké společnosti: váha a rozměr příručního zavazadla

Aerolinka Rozměry (cm) Hmotnost (kg)
Czech Airlines 55 x 45 x 25 8
Aeroflot max. součet 115 10
Air France 55 x 35 x 25 12
British Airwaves 56 x 45 x 25 není
Emirates 55 x 38 x 20 7
KLM 55 x 35 x 25 12
Lufthansa 55 x 40 x 20 8
EasyJet 56 x 45 x 25 není
Eurowings 55 x 40 x 23 8
Ryanair 55 x 40 x 20 10
Smartwings 56 x 45 x 25 5
Wizzair 40 x 30 x 20 není

Co může být v příručním zavazadle

Doklady

Pas nebo občanský průkaz, číslo elektronické letenky/palubní lístek. Pokud jsou zapotřebí, tak víza.

Elektronika

Příruční zavazadlo může obsahovat mobil, fotoaparát, kameru, notebook, tablet a další elektroniku. Powerbanka do letadla (příručního zavazadla) také není žádný problém.

Kosmetika a hygiena

Jestliže dodržíte limit, který činí 1 litr, přičemž v každém jednotlivém obalu nesmí být více než 100 ml tekutiny, pak si můžete vzít kosmetické spreje, pěnu na holení, lak na vlasy, pastu na zuby, deodorant, sprchový gel, šampon, parfém apod.

Léky a zdravotnické potřeby

Pro léky do letadla platí zásada, že je lze přepravovat pouze v příručním zavazadle. Přičemž platí ta samá zásada jako u kosmetických potřeb nebo u pití do letadla.

Lahvičky umístit do uzavíratelného průhledného sáčku, max. 1 litr na osobu a obsah jednotlivých lahviček do 100 ml.

Největším problémem bývá najít vhodné místo pro zaparkování vozu před odletem

Pokud si ho zajistíte včas, vyhnete se stresu i během vaší dovolené.

Co naopak nesmí být v příručním zavazadle

Ostré předměty

Do příručního zavazadla rozhodně nepatří nože, nůžky, žiletky a jiné ostré předměty. Pozor také na pracovní nářadí nebo vybavení pro bojová umění.

Nebezpečné látky

Do této kategorie patří především chemické a toxické látky. Například kyseliny, žíraviny, chlor, slzné a paralyzující látky, jedy, autobaterie, hasicí přístroje a podobné prvky.

Živá zvířata

Se svými majiteli nejčastěji cestují psi a kočky. Výjimkou ale nejsou také hlodavci, rybičky, hadi, obojživelníci nebo ptáci. Přeprava je tedy možná, ale pouze v zavazadlovém prostoru.

Zbraně a podobné předměty

To, že do příručního zavazadla nepatří zbraně, je jistě logické. V žádném případě si ale s sebou do letadla neberte ani repliky a napodobeniny zbraní.

Závěrem shrnutí tématu příruční kufr do letadla – rozměry

Vyhnout se nepříjemnému překvapení v podobě nepovoleného rozměru či hmotnosti zavazadla můžete celkem snadno. Stačí si to prostě ohlídat. Pamatujte ale, že ta samá pravidla budete muset dodržet i na zpáteční cestě.

Proto je dobrým nápadem pořídit si cestovní váhu a metr. Zavazadlo stačí zavěsit na háček váhy a hned budete vědět, kolik váží. Cestovní váhy jsou většinou vybavené také vysouvacím metrem.

Zajistit si parkovací místo je velice jednoduché a zvládnete to z pohodlí svého domova

Stačí několik kliknutí a máte jistotu, že nebudete na poslední chvíli hledat, kam svůj vůz ubytovat.