Co je odbavené zavazadlo, jaké může mít rozměry, váhu a kolik si za něj zaplatíte

Někteří cestovatelé si pletou pojmy příruční a odbavené zavazadlo. U příručního zavazadla jsou podmínky celkem přísné. U odbaveného mohou být mírnější. Ale platí to pouze v oblasti obsahu konkrétního zavazadla.

Odbavené se musí vejít do přesně daných rozměrů a váhového rozmezí konkrétní aerolinky. Odbavené zavazadlo je to, se kterým se opět setkáte až po přistání.

Problém s hledáním parkovacího místa hoďte za hlavu. Stačí kliknout a váš automobil bude během dovolené nebo pracovní cesty v bezpečí.

Obsah

Co je odbavené zavazadlo/zapsané zavazadlo

Základní popis

Odbavené (zapsané) zavazadlo je krosna, kufr, cestovní taška nebo jiný druh zavazadla, které si s sebou nebereme do kabiny letadla, ale odevzdáme ho u letištní přepážky. Po příletu do cílové destinace si ho opět vyzvedneme na páse v příletové hale.

Velikost a hmotnost

Standardně jsou povolené rozměry odbaveného zavazadla maximálně 90 x 70 x 45 cm. Jinde to ale může být například 80 x 120 x 120 cm. Záleží vždy na konkrétní letecké společnosti.

Podobné podmínky jsou také u hmotnosti. Většinou se jedná o maximální povolenou hmotnost v rozmezí 20–23 kg.

Jiné společnosti po vás budou chtít mít zavazadlo do 15 kg a v jiných případech se váha zavazadla může dostat až na 32 kg. Než začnete balit, tak si raději podrobně zjistěte, jaké má vaše aerolinka podmínky.

Odevzdání před letem

Před odletem si najdete číslo přepážky, která patří k vašemu letu. U ní odevzdáte zavazadlo. Odbavovací přepážka se zpravidla otevírá dvě hodiny před odletem. U dálkových letů se může tato doba prodloužit až na tři hodiny.

Malá letiště, kde není takový provoz, mohou otevřít hodinu před odletem. Čas vám také může ušetřit srovnání parkování u letiště Praha. Dozvíte se tu, jaká je za parkování letiště Praha cena.

Bezpečnostní kontrola odbaveného zavazadla

Každý cestující musí projít bezpečnostní kontrolou. Ta se provádí rentgenovými skenery zavazadel a osobních věcí.

Tento proces je nutný proto, aby se na palubu letadla nedostaly potencionálně nebezpečné předměty. Ke kontrole vás nasměruje kód na vaší letence.

Bezcelní zóna (neboli duty free zóna)

Bezcelní zóna je součástí každého letiště, na kterém se uskutečňují mezinárodní lety. Je to prostor, který slouží cestujícím po odbavení a kteří zde čekají na další informace o nástupu na palubu letadla.

Rezervací parkovací místa s předstihem si ušetříte na letišti v některých případech i dvě hodiny času

A taktéž budete mít jistotu, že své auto najdete v bezpečí na svém místě.

Odbavené zavazadlo - rozměry, váha a cena

Aerolinka

Rozměry (cm)

Hmotnost (kg)

Cena (eur)

Czech Airlines

max. součet 203

23

25–70

Aeroflot

max. součet 158

20

v ceně letenky

Air France

max. součet 158

23

25–50

British Airwaves

90 x 75 x 43

23

45–75

Delta Airlines

max. součet 157

23

55–75

Emirates

max. součet 158

20

v ceně letenky

KLM

max. součet 158

23

0–50

Lufthansa

max. součet 158

23

0–30

EasyJet

20

25–50

Eurowings

23

15–50

Ryanair

20

8–25

Smartwings

15

25

Wizzair

23

7–40

Omezení obsahu odbaveného zavazadla

Co může obsahovat zapsané zavazadlo

V prvé řadě je třeba dodržet hmotnost a velikost odbaveného zavazadla. A to také u zpátečního letu. U klasických aerolinií se při kontrole menší nadváha zavazadla většinou přehlédne.

Ale asi není dobré na to příliš spoléhat. Veškeré instrukce najdete v obchodních podmínkách konkrétní letecké společnosti.

Alkohol v odbaveném zavazadle

Všeobecně platí, že alkohol lze v odbaveném zavazadle přepravovat pouze v originálním balení, s objemem alkoholu do 70%. Rozhodně si s sebou nevezte načatou láhev.

Oblečení a osobní věci

Nikdo vám pochopitelně nebude kontrolovat, jaké kousky oblečení s sebou vezete. V tomto případě je to jen a pouze vaše věc. Prostě se vybavte podle počasí a účelu cesty.

Odbavené zavazadlo – tekutiny

V odbaveném zavazadle můžete převážet tekutiny prakticky bez omezení. Platí to jak o nápojích, tak například i kosmetice.

Jiná pravidla jsou ale nastavena u zavazadel příručních. Jakékoliv převážené tekutiny (jednotlivé) v příručním zavazadle musí mít obsah balení do 100 ml.

Vše musí být uloženo v uzavíratelném průhledném plastovém sáčku, který si můžete zakoupit na letišti. Každý cestující může mít u sebe pouze jeden takový plastový sáček s maximálním obsahem tekutin do jednoho litru.

Výjimku tvoří speciální doplňky stravy, dětská výživa a léky, které užíváte. Na některé léky do letadla je nutné mít potvrzení od lékaře.

Pití do letadla můžete také vyřešit tím, že si vezmete prázdnou láhev a naplníte ji až po bezpečnostní kontrole. V tomto případě budou tekutiny v příručním zavazadle tolerovány.

Hygienické potřeby a kosmetika

Pro přepravu kosmetiky s tekutou složkou platí jasná pravidla a jsou v podstatě totožná pro přepravu ostatních tekutin.

Výjimku tvoří hořlavá kosmetika, kterou je například lak na vlasy nebo odlakovač na nehty. To samé platí také pro repelent ve formě spreje. Zvolte tedy raději rozprašovače.

Cestovní potřeby (doklady a cennosti)

Pro přepravu těchto osobních potřeb v podstatě neplatí žádná pravidla určená leteckou společností. Je ale rozhodně vhodnější nechat si je v zavazadle příručním.

Při možném poškození odbaveného zavazadla totiž aerolinka nepřebírá žádnou zodpovědnost. Proto pro uložení dokladů, klíčů, brýlí a dalších nezbytností raději využijte příruční zavazadlo do letadla.

Součástí celého procesu odletu do zahraničí je také rezervace parkovacího místa pokud tedy jedete na letiště vlastním automobilem

Níže si můžete objednat parkovací místo i s transferem na letiště

Co nesmí obsahovat odbavené zavazadlo

Zápalné látky

Asi není třeba zdůrazňovat, že výbušniny, rozbušky, nástražné výbušné systémy a pyrotechnika do letadla nepatří.

Baterie s vysokou kapacitou (s vysokým obsahem lithia)

Mezi tyto předměty patří nejen samostatné lithiové baterie, ale také veškerá zařízení, jejichž jsou součástí.

Což znamená notebooky, videokamery, fotoaparáty, mobilní telefony, tablety, elektronické cigarety, hudební přehrávače a další.

Ostré nebo nebezpečné předměty (zbraně apod.)

V odbaveném zavazadle mohou být nože, nůžky nebo nářadí bez ostrých hran do 18 cm. Klíče nebo kulečníkové hole nechte raději doma.

Zbraně jsou pochopitelně zakázány. Výjimku tvoří paintballové zbraně bez nádoby s hnacím plynem nebo dětské hračky.

Závěr

Shrnutí tématu odbavené zavazadlo

Po teroristickém útoku v roce 2001 se pochopitelně stále zvyšují bezpečnostní opatření na letištích. Proto může dojít v některých případech k fyzické kontrole.

Je tedy doporučeno použití kufrů a zavazadel s bezpečnostními zámky (TSA zámky), které mohou pracovníci letiště otevřít a uzavřít bez poškození. Zázemí pro váš vůz vám poskytne parkování letiště Praha.

Už máte sbalené odbavené a příruční zavazadlo a přemýšlíte, co ještě zařídit?

Pokud máte zajištěné parkovací místo pro váš vůz, pak už je to vše. Jestliže ještě ne, zde si můžete zarezervovat hlídané parkovací místo.