Jak dlouho před odletem být na letišti v Praze a kolik času zabere odbavení na letišti

Dostavit se na letiště na poslední chvíli se většinou příliš nevyplácí. Čeká nás totiž celá řada kroků, kterými je nutné před odletem projít. A pokud bychom to nestihli, pak by se docela dobře mohlo stát, že letadlo odstartuje bez naší přítomnosti na palubě. Zásadní otázkou tedy je, jak dlouho před odletem být na letišti.

Jednou z důležitých fází před odletem je zaparkování vozu. Ideální je, pokud najdeme bezpečné místo co nejblíže letiště a zarezervujeme si ho s dostatečným předstihem.

Obsah

Jak probíhá odbavení a kolik zabere času

O tom, jak dlouho být na letišti před odletem, rozhoduje několik faktorů a je třeba s nimi při plánování počítat. Problémy mohou například nastat při parkování. Zjednodušenou situaci budete mít, pokud využijete parkování na letišti Václava Havla. Předem si také můžete zjistit, jaká je za parkování na letišti Praha cena.

Check-in

Jedná se o proces odbavení na přepážce. Po odbavení vám vystaví letecká společnost palubní vstupenku a označí zavazadla. Tento krok může trvat i třicet minut.

Bezpečnostní kontrola

Všichni cestující se musí podrobit kontrole, která sestává z rentgenového skeneru zavazadel i osobních věcí. Při této kontrole je třeba rovněž projít bezpečnostním rámem. Bezpečnostní kontrola trvá zpravidla třicet minut.

Celní kontrola (občas bývá jen u mezinárodních letišť)

S celní kontrolou každopádně počítejte při každém letu do i ze zemí mimo EU. U letů z EU se celní kontrola zaměří na předměty, které nemají status zboží Společenství. Celní řízení nemá zákonem stanovenou dobu. Může trvat třicet minut až jednu hodinu.

Čekání na letišti

Nikdy nevíte, jaká může nastat komplikace, která vás dostane do časového presu. Proto je dobré přidat si ještě alespoň půl hodiny časovou rezervu.

Nástup na palubu

Gate (brána, ze které se jde přímo na letištní plochu) se otevírá přibližně 30–45 minut před odletem. Běžet na letiště na poslední chvíli se nemusí vyplatit. Letadlo není autobus a jakmile se odlepí od země, už ho nic nezastaví.

Usnadnit si odlet na dovolenou nebo služební cestu můžete také vhodným výběrem parkoviště

Ušetřete si starosti a rezervujte si včas levné a bezpečné parkování.

Využijte službu online odbavení

V současné době lze celou řadu záležitostí vyřídit prostřednictvím moderních technologií. Ušetříte tak čas i finance. Předem si můžete zajistit místo na parkovišti u letiště. Online získáte na parkování u letiště promo kód a máte o starost méně.

Co to je online odbavení

Tento způsob je výhodný především pro cestovatele, kteří si s sebou berou pouze menší (příruční) zavazadlo. Online odbavení je možné provést přes webové stránky nebo aplikaci letecké společnosti cca 48 až 24 hodin před plánovaným odletem. Online odbavení je možné využít i v případě, že máte objemnější zavazadla. S těmi půjdete na přepážku, ale celý proces bude rychlejší.

Přednost a výhody online odbavení

V průběhu online odbavení vyplníte všechny údaje a pokud je to možné, vyberete si sedadlo. Obratem vám přijde elektronický palubní lístek zpravidla v podobě QR kódu. Ten naskenujete na žádaných místech. Vše je tedy snadné a rychlé.

Kolik času zabere online odbavení

Využili jste možnost online odbavení a nyní řešíte otázku, jak dlouho musím být na letišti před odletem letadla? Postačí časová rezerva přibližně hodinu a půl.

Nejen odbavení, ale také parkování lze vyřídit elektronickou cestou

Díky webovým stránkám si můžete před odletem objednat parkování vašeho vozu z pohodlí domova.

Jak dlouho musím být na letišti před odletem do zemí schengenského prostoru?

Díky tomu, že do schengenského prostoru je možné cestovat pouze s platnou občankou, není nutné procházet pasovou kontrolou. S bezpečnostní pochopitelně počítejte. Připočítejte časovou rezervu 2 – 2,5 hodiny.

Pozor – doba odbavení do zemí mimo schengenský prostor se může lišit

Pro lety mimo schengenský prostor je nutné projít pasovou kontrolou. Není možné přesně určit, jak dlouho bude celý proces trvat. Například Spojené arabské emiráty na webových stránkách doporučují časovou rezervu až 6 hodin.

Nedostatek parkovacích míst vám může před odletem hodně zkomplikovat situaci

Proto je rozhodně dobré si parkování zarezervovat včas.

Důležité faktory, které je třeba zvážit ohledně času příjezdu na letiště

Čas odletu

Lidé většinou létají na dovolenou večer nebo přes noc. Pokud si přivstanete, přinese vám to celou řadu výhod.

Specifika různých časů odletů (ráno, večer)

Zkušení cestovatelé vědí, že v ranních hodinách jsou letadla nejčistší. Během dne se také uklízí, ale už ne tak pečlivě.

Rizika zpoždění a doporučení časové rezervy

Ráno se většinou létá včas. Časový skluz se nabírá během dne. Proto platí, že čím později letíte, tím déle budete pravděpodobně na odlet čekat.

Kdy letíte (v sezoně, po sezoně, o víkendu nebo ve všední den)

Nejvíce vytížené jsou pochopitelně lety o víkendu a v sezoně. Odrazí se to také v ceně letenky. Nejvýhodnější lety jsou v pondělí se zpátečním letem ve čtvrtek. A vzhledem k tomu, že je v této době malý nápor, nehrozí také velké zpoždění.

Dopravní situace v okolí letiště

Stačí jedna uzavírka a problém je na světě. Doporučuje se dopravní situaci sledovat a mít pro jistou náhradní cestu.

Také je dobré zvážit typ a velikost letiště (mezinárodní, regionální a čas přesunů na terminál)

Každé letiště má svá pravidla pro odbavení cestujících. Malá letiště začínají s odbavením cca hodinu před odletem. Velká letiště si dávají větší časovou rezervu. Podrobnější informace se dozvíte na stránkách konkrétního letiště.

Závěr

Shrnutí doporučení pro správný čas před odletem

Zkušený cestovatel už dokáže odhadnout, v jakém předstihu by měl na letišti být. Většinou postačí dvě hodiny. Pokud letíte poprvé, raději přihoďte ještě jednu hodinu. Vyhnete se stresu. Jestliže jste odbaveni online, pak bude dostačující rezerva hodina a půl.

Důležitost flexibility v plánování času

Při příjezdu na letiště je třeba všechny kroky naplánovat tak, abyste zbytečně neztráceli čas. Týká se to nejen všech nutných procedur na samotném letišti, ale také je třeba včas vyřešit parkování. Určité možnosti nabízí například parkování Veleslavín či Buštěhrad parkování.

Zajistěte si levné a bezpečné parkování s předstihem z pohodlí vašeho domova

Vyhnete se tak stresu, a navíc máte jistotu, že se se svým vozem po příletu ve zdraví setkáte.