Co dělat na letišti, než nastoupím do letadla?

Cestování letadlem je náročné také z toho důvodu, že je zapotřebí být na letišti s dostatečným předstihem.

Pokud se stane, že má váš let zpoždění, pak vás mohou čekat krušné chvíle čekání. Stačí ale pár dobrých nápadů na to, co dělat na letišti před odletem a čekání se může proměnit v pohodovou zábavu.

Jedním z nejdůležitějších kroků před odletem je zajištění parkovacího místa pokud jedete na letiště vlastním vozem. Stačí kliknout a parking si jednoduše objednat.

Obsah

Buďte na letišti s předstihem a informujte se

Zatímco na autobus vnitrostátní linky můžete dobíhat na poslední chvíli, před odletem mezinárodního letu se to rozhodně nedoporučuje. Jak dlouho před odletem být na letišti? Alespoň 2,5 hodiny.

Vyhnete se tak stresu a budete mít jistotu, že letadlo neodstartuje bez vás. Některá letiště dokonce doporučují časovou rezervu až 6 hodin. Na letišti v Praze by ale dvě hodiny měly bohatě stačit.

Zajistěte si mapu letiště

I přesto, že můžete mít dobrý orientační smysl, vyplatí se zajistit si mapu letiště. Počítejte s tím, že se v areálu letiště bude pohybovat mnoho lidí, a proto je dobré jít na předem zvolené místo „na jistotu“.

A to zejména v tom případě, pokud cestujete s dětmi. Mapu letiště najdete online na Google Maps a Apple Maps. Předem je také dobré si zjistit, jaká je za parkování na letišti Praha cena. Najít se totiž dá i parkování letiště Praha – zdarma.

Jak si zkrátit čekání a co dělat na letišti před odletem

Myslíte si, že je na letišti nuda a čekání na odlet bude nesnesitelné? Omyl. Letištní hala nabízí nejen bohaté občerstvení, ale také mnoho zábavy.

Jídlo, restaurace, obchody

Rozhodně se nemusíte obávat, že při čekání na odlet letadla budete trpět hlady. Stačí si jen vybrat podle své chuti a pak se pohodlně usadit do některého občerstvení nebo restaurace.

Jestliže vám nevyhovuje hotové jídlo, pak si v obchodě s potravinami nakoupíte dle svého uvážení.

V tranzitní zóně také najdete takzvané „duty free obchody“. Výhodou je, že prodávané zboží nepodléhá celní povinnosti. Je tedy možné zde nakoupit levněji, než by tomu bylo přímo v obchodě na území některého státu.

Obchody s kosmetikou také nabízejí bezplatné vzorky parfémů a kosmetiky. Tak proč toho nevyužít?

Relaxace a odpočinek

V neveřejné části Terminálu 2 na letišti Praha je cestujícím k dispozici relaxační zóna, která je otevřena 24 hodin denně.

Využít můžete připojení Wi-Fi k vysokorychlostnímu internetu, zásuvky pro nabití mobilu a notebooku nebo se prostě usadit do pohodlné sedačky a odpočívat.

Mezi služby letiště Praha v relaxační zóně patří také monitory, které informují o odletech spojů a také o aktuálním počasí v cílových destinacích. Vstup do relaxační zóny je pochopitelně zdarma.

Četba knih

Zkrátit a zpříjemnit si čekání na letišti můžete také četbou zajímavé knížky. Pokud se v každodenním shonu ke knížce nedostanete, pak je právě tohle jedinečná příležitost.

Jestliže jste si žádnou knihu nevzali, pak se nic neděje. Podívejte se do knihovny v relaxační zóně.

Poslech hudby

Do svého příručního zavazadla si rozhodně nezapomeňte vzít sluchátka pro poslech oblíbené hudby. Nebo si můžete předem stáhnout nějakou zajímavou audioknihu.

Hraní her na mobilu

Hry na mobilním telefonu už dávno nejsou doménou teenagerů. Hry jsou natolik rozmanité, že si určitě vybere každý. Od dětí až po seniory.

Procházka a prozkoumání letiště

Letiště je dokonalý prostor pro pořádání výstav a různých akcí. Lidé tu mají dostatek času a ocení zajímavou expozici.

Úspěch měly například výstavy nejúspěšnějších fotografií soutěže Press Photo nebo ukázky nejkreativnější reklamy. Bez zajímavosti není také výstava „100 let z historie české aviatiky“.

Zjistěte si třeba něco o historii letiště

O tom, že má letiště Praha zajímavou a bohatou historii, vás přesvědčí interaktivní výstava, která je koncipována tak, aby byla zajímavá pro všechny věkové skupiny.

Součástí výstavy je také možnost pomyslně vstoupit do kokpitu letadla a vyslechnout si komunikaci pilotů. Děti si tu mohou složit interaktivní puzzle s letištní tématikou.

Chystáte se letecky na dovolenou a chcete být naprosto bez starostí?

K tomu velkou měrou přispěje včasná rezervace levného parkovacího místa.

Zábava pro děti na letišti

Cestování, a především čekání na odlet, nemusí být pro malé děti vůbec stresující a nudné.

Prvním krokem bude seznámení dětí s tím, jak to funguje na letišti, jak je to s odbavením, bezpečnostní kontrolou a dalšími procesy. Probudíte jejich zvědavost a budou se na letiště těšit.

Herní zóny pro děti

Provozovatelé letiště pochopitelně počítali také s tím, že bude zapotřebí zabavit i malé cestovatele a připravili jim celou řadu možností, jak se nenudit.

Pro rodiče s malými dětmi jsou k dispozici přebalovací pulty, mikrovlnné trouby pro ohřev jídla a k zapůjčení dětské kočárky. Problém tedy není ani létání s miminkem.

Dětská hřiště a mini kouty

Pro děti od 3 do 8 let jsou připravené dětské minikoutky, ve kterých se zabaví s hračkami, které jsou určené na procvičení motoriky. Až se budou chtít trochu více vyřádit, pak mohou využít prolézačky.

Větší děti budou nadšené z obřích figurek, se kterými si zahrají oblíbené Člověče, nezlob se či šachy. Malé sportovní nadšence osloví sportovní simulátor, rallye simulátor nebo dětský vláček.

Zaparkovat poblíž letiště a ještě k tomu bezpečně bývá největší problém

Po zaparkování vašeho vozu vás dopravíme i s vašimi ratolestmi přímo na letiště.

Příprava na cestu

Příprava palubního zavazadla

Také vám před každou cestou běží hlavou obava „hlavně na nic nezapomenout“? Je dobré si s předstihem sepsat seznam věcí, které musíte mít bezpodmínečně s sebou v příručním zavazadle.

Nezkušení cestovatelé, kteří absolvují první let letadlem, někdy zapomínají přibalit teplejší oblečení. I přesto, že cestujete v letních měsících, je třeba počítat s tím, že klimatizace v letadle může být nastavena na nižší teplotu.

Není od věci si přibalit také pohodlné pantofle. A to především v případě delšího letu. V příručním zavazadle by neměla chybět kniha, tablet, mobil, sluchátka nebo jiné potřeby na ukrácení dlouhé chvíle.

Kontrola osobních věcí

Nezapomněli jste si s sebou na palubu vzít nabíječku a další nezbytnou elektroniku včetně náhradních baterií? Chybět by neměly potřebné léky, vlhčené ubrousky, papírové kapesníky, náhradní spodní prádlo + ponožky, kartáček na zuby a základní kosmetika.

Kontrola potřebných dokladů

Je celá řada věcí, které v podstatě zapomenout můžeme, protože se bez nich buď obejdeme nebo je možné si je někde koupit. Co ale v žádném případě zapomenout nesmíme, jsou peníze, doklady, dokumenty související s dovolenou či platební karty.

Na závěr - Rozmanitost vyžití a zábavy na letišti

Letištní hala rozhodně není nudné prostředí, ve kterém jste odsouzeni k nekonečnému čekání. Stačí si vybrat vhodnou aktivitu a uvidíte, jak vám čas bude utíkat.

Vše je uzpůsobeno tak, aby se zabavili dospělí i děti i v případě delšího letu na dovolenou rozhodně platí okřídlené rčení o tom, že i cesta je cíl.

Čekání na letišti i samotný let jsou součástí vaší dovolené. Tak proč si to trochu nezpříjemnit, když se nabízí tolik možností co dělat na letišti.

Hledat parkovací místo na poslední chvíli se nemusí vyplatit

Proto využijte možnosti objednat si levné a bezpečné parkování včas.