Jak se dá zvládnout létání s miminkem nebo se staršími dětmi

Létání s miminkem už dávno není noční můrou. Obnáší sice pár starostí a také něco peněz navíc, ale obecně s cestováním s dětmi se dnes všude počítá. Více než kde jinde zde platí, že štěstí přeje připraveným.

Proto si pozorně přečtěte následující řádky, abyste na cestě nezažili nějaké nepříjemné překvapení.

Na komfort myslete již před příchodem na letiště. Pro zaparkování využijte parkovacího místa s 1parking. Zamluvte si je s předstihem, vyplatí se vám to.

Obsah

Odkdy létat s miminkem

Výhodou malých dětí je, že nemají fobii z létání a většinu času prospí. Aerolinky vycházejí rodičům vstříc a jsou ochotny přepravovat dítě prakticky hned po narození, respektive ve věku dvou týdnů.

Lékařské doporučení

Nicméně lékaři doporučují počkat alespoň do skončení šestinedělí rodičky, ideálně do 3 měsíců věku dítěte. S mladším riziko zdravotních komplikací narůstá.

Zdravotní stav

U nemocného dítěte je jeho diagnóza klíčová a rozhodně se vyplatí dát na lékaře, který posoudí aktuální stav v závislosti na věku.

Léky do letadla si pochopitelně budete moci vzít, na ty méně časté je třeba upozornit s předstihem a mít k nim lékařský předpis.

Odhodlání rodičů

Věk dítěte v letadle je předmětem sporů cestováníchtivých rodičů s opatrnými prarodiči a v souladu s heslem mládí vpřed si rodiče obvykle svou prosadí.

Případů, že by kojenci cestu nezvládli, je minimum. Od nepříjemného přetlaku v uších pomáhá pití mateřského mléka.

Ani nám během transferu na letišti nevadí přítomnost malého dítěte

Autosedačky máme a jsou vám k dispozici. Využijte 1parking.

Odkdy musí mít dítě samostatné sedadlo v letadle

Rozměry malého dítěte jsou mnohdy menší než příručního zavazadla do letadla. Proto tzv. infant letenka určená pro děti do 2 let je sice výrazně levnější, ale není spojená se sedadlem.

Počítá se s tím , že dítě budete mít na klíně po celou dobu letu. K tomu obdržíte speciální pás, kterým se pro zajištění bezpečnosti společně s dítětem připoutáte. Samostatné sedadlo musí mít dítě od 2 let věku povinně. Může ho mít ale mnohem dříve. Jak?

Do šesti měsíců věku

Pro takto malé dítě neexistuje možnost koupit standardní letenku se sedadlem. Cestování na klíně není ale pohodlné pro matku ani zdravé pro tělo dítěte.

Naštěstí během letu můžete letušku požádat o koš nebo tašku pro dítě, kde bude položeno v příznivé poloze a může nerušeně spinkat.

Nad šest měsíců do dvou let

Pro tyto děti stále platí infant letenka, ale pokud chcete, aby mělo své sedadlo - což je zejména u dlouhých letů vhodné - musíte mu koupit běžnou dětskou letenku určenou pro děti od 2 do 12 let (případně pro dospělého - podle cenové výhodnosti)..

Aby batole mohlo být ve svém sedadle, potřebujete autosedačku do letadla certifikovanou pro létání. Můžete mít vlastní, ale společnosti je běžně zapůjčují.

Dítě na prvním místě

Aerolinky se snaží cestu s dítětem maximálně zpříjemnit - dávají jim přednostně místo u okna, na toaletách je přebalovací podložka, povolují je kojenci extra zavazadlo, protože dítě potřebuje náhradní oblečení do letadla a vlastní jídlo a pití.

Rodiny s malými dětmi jsou také odbavovány přednostně, aby se vyhnuly dlouhým frontám.

Kolik stojí letenky pro děti do 2 let

Za solidní standard u většiny aerolinek platí, že kojence a malé děti do dvou let přepravují zdarma, pouze za cenu letištních poplatků, což v konečném součtu představuje zhruba 10 % ceny dospělácké letenky. (Jedná se o pár stovek).

Tato dětská letenka, infant letenka neboli letenka pro kojence není spojena se sedadlem (viz výše) a neváže se k ní ani odbavené zavazadlo.

Ceny a slevy

Trikem nízkonákladových společností je, že mají za kojence fixní cenu, která někdy může být paradoxně vyšší než se slevou v předstihu zakoupená běžná letenka, obzvlášť pokud se bavíme o kratších vzdálenostech.

Ani u cen pro děti od 2 do 12 let, kde se obvykle platí ¾ ceny), si nemůžete být jistí, že se vztahuje na slevy.

Je potřeba na vše se předem informovat a koupit typ letenky podle ceny. Dopravci ovšem dáte vědět, že je pro dítě, jednak kvůli sedačce, jednak proto, aby byl pořádek v počtu zavazadel.

Dítě má jiné potřeby – kromě autosedačky třeba také postýlku a kočárek. Mimochodem jak přepravit a jak zabalit kočárek do letadla je kapitola sama pro sebe.

Orientační tabulka cen

Aerolinka

cena letenky pro kojence (bez ohledu na trasu)

Ryanair

600 Kč

Wizzair

760 Kč

Easy Jet

730 Kč

Smartwings

400 – 500 Kč

Volotea

1200 Kč

Eurowings

610 Kč

U 1parking jsou fixní ceny v ceníku podle počtu dní, které na parkovišti strávíte

Věk pasažérů a počet zavazadel nehraje roli. Parkujte u nás.

Jak zabavit roční dítě v letadle

Rodiče malých dětí vědí, jak upoutat jejich pozornost. Při tom, jak to funguje na letišti, nutnost zabavení nastává ji v letištních prostorách. Platí, že impulsy se musejí střídat, protože takto malé dítě u ničeho nevydrží dlouho. Proto je třeba se vyzbrojit:

  • Hračkami a leporely – zde platí, čím více tím lépe. A oblíbený plyšák je podmínka, bez které to nejde, už jen kvůli psychické pohodě.

  • Pohádkami v mobilu – tady nevadí, že je dítě zná, děti mají opakování rády. Nezapomeňte však, že maminčin hlas je příjemnější než teta v mobilu.

  • Papírem a pastelkami, popř. omalovánkami pro kreslení a vybarvování – pokud možno omyvatelné, aby vaše dítě nenechalo v letadlo nesmazatelnou stopu.

  • Jídlem – malé nakrájené kousky jídla, které si dítě může brát samo, ho zabaví na poměrně dlouhou dobu. Myslete přitom na to, aby se dítě příliš nezamazalo a nenadrobilo.

S dítětem během letu komunikujte a nechte ho prozkoumávat nové věci v jeho dosahu. Je pravděpodobné, že mnoho vjemů dítě vyčerpá a ono brzy usne, což je nejlepší varianta.

I pro nejmenší máme k zapůjčení při transferu na letiště autosedačku

Proto nechte starosti o auto na nás a nechte se dopravit na letiště i s vašimi dětmi.

Jak je to s dětským pasem a ostatními dokumenty

Časy, kdy mohl mít rodič dítě napsané na sebe, jsou dávno pryč. I to nejmenší miminko musí mít svůj vlastní doklad. Jaký?

Cestovní pas

Je nutný pro země mimo EU a zaplatíte za něj 100 Kč. Vyřízení ale může trvat jeden až dva měsíce, jednejte s předstihem, nebo si budete muset připlatit.

Občanský průkaz

Pro cesty do zemí Evropské unie stačí nechat dítěti udělat občanský průkaz, který vyjde na 50 Kč. Ve srovnání s pasem je cenový rozdíl zanedbatelný, proto je asi výhodnější mít pas, s tím jste připraveni na více destinací.

Rodný list

Jako důkaz o věku dítěte chtějí aerolinky vidět rodný list dítěte. Jde především o povolení nechat dítě sedět na klíně bez sedadla.

Závěr

Abyste si rodinnou dovolenou užili na maximum, buďte dobře připraveni na všechny možné komplikace při letu s dětmi. V prvé řadě myslete na bezpečnost, nezapomeňte na nic podstatného a hlavně buďte dobře naladěni. S pozitivní myslí to jistě dobře zvládnete,

Pro stání vašeho auta je tu naše parkovací plocha

Po dobu vašeho pobytu v cizině bude v dobrých rukou u 1parking. Rezervujte si u nás místo s předstihem.