Cestování letadlem: Kompletní průvodce

Letecká doprava se může na první pohled zdát velice složitá. Stačí si ale zjistit několik zásadních informací a uvidíte, že se rozhodně není čeho obávat. Poprvé se možná budete cítit trochu nejistě. Proto vás seznámíme s tím, jak cestovat letadlem.

Hledat bezpečné parkovací místo na poslední chvíli je velice stresující. Proto si ho zajistěte včas a v klidu online.

Obsah

Jak se dostat na letiště a kde nejlépe zaparkovat v jeho blízkosti

Jak dlouho před odletem být na letišti

Před odletem je nutné projít nezbytnou bezpečnostní kontrolou a dalšími procedurami.

Jak dlouho před odletem být na letišti, abychom vše stihli bez zbytečného stresu? Doporučuje se o dvě a půl až tři hodiny dříve.

Více...

Jak se dostat na letiště Praha

Odpovědi na otázku, jak se dostat na letiště Praha, jsou v podstatě dvě. Buď se sem můžete dopravit autobusem nebo přijet vlastním vozem. Což je jistě pohodlnější. O přepravu z parkoviště k transferu se postaráme my.

Více...

Srovnání parkování letiště Praha

Po parkování u letiště je velká poptávka a proto se snažíme o co nejlepší služby. Naše parkoviště stojí na předních příčkách v oblibě klientů. Tuto informaci si můžete potvrdit ve srovnání parkování letiště Praha.

Více...

Nejlevnější parkování u letiště v Praze - Rezervace

Objednávku parkovacího místa můžete uskutečnit emailem nebo vyplnit online formulář přímo na webovém portálu, potvrdit rezervaci a získat tak nejlevnější parkování u letiště Praha.

Více...

Jak cestovat letadlem aneb jak to funguje na letišti

Služby letiště Praha

Na letišti můžete vyřídit celou řadu záležitostí. Mezi služby letiště Praha patří kromě komfortního parkování také cestovní kancelář, úschovna zavazadel, finanční poradenství a další.

Více...

První let letadlem

Pokud letíte poprvé, pak můžete zažívat mírnou nervozitu. Stačí načerpat několik základních informací a můžete si být jisti, že první let letadlem s přehledem zvládnete.

Více...

Jak to funguje na letišti

Před každým letem na vás čeká odbavení a bezpečnostní kontrola. Veškeré potřebné informace najdete v článku, jak to funguje na letišti.

Více...

Co dělat na letišti

Každý odlet je většinou spojený s více či méně dlouhým čekáním a přemýšlením, co dělat na letišti. Čas si můžete ukrátit například v relaxační zóně nebo v útulné restauraci.

Více...

Jestliže využijete rezervaci parkovacího místa s dostatečným předstihem, pak se zbavíte jedné podstatné starosti.

Veškeré informace, které se týkají zavazadel na letišti

Jak přikoupit zavazadlo k letence

Přidat další zavazadlo do letadla je velice jednoduché. Stačí se na webu aerolinky přihlásit pomocí rezervačního kódu a v sekci Manage Booking (My Bookings), kde snadno zjistíte, jak přikoupit zavazadlo k letence.

Více...

Příruční zavazadlo do letadla

Před odletem je nutné zjistit, které předměty jsou povolené a které naopak ne v příručním zavazadle do letadla. Rozhodně by tam ale neměly chybět doklady, peníze popř. mobilní telefon.

Více...

Odbavené zavazadlo

Za odbavené zavazadlo je považováno to, které s námi neletí v kabině letadla, ale v zavazadlovém prostoru. U tohoto zavazadla jsou hmotnostní a velikostní limity.

Více...

Letiště Praha – ztráty a nálezy

Ztracené věci na letišti Praha jsou uschovány ve ztrátách a nálezech v odletové hale, v rohu u přepážky nadrozměrných zavazadel. Je tedy dobré si pamatovat informaci: Letiště Praha - ztráty a nálezy u Terminálu 2.

Více...

Letištní kontrola a odbavení

Odbavení na letišti

Odbavení na letišti můžete uskutečnit několika možnými způsoby. Buď klasicky (přímo u přepážky), online z pohodlí domova, přes chytrý mobil nebo využít VIP salonek.

Bezpečnostní kontrola na letišti

Při bezpečnostní kontrole na letišti buďte připraveni na to, že přendáte ze zavazadel do speciálních boxů větší elektroniku, gely, aerosoly a tekutiny. Dále svrchní oděv, pokrývku hlavy, hodinky, opasek a veškerý obsah kapes.

Co si můžu vzít a co naopak nesmím na palubu letadla

Léky do letadla

Léky, které jsou nezbytné během cesty se mohou přepravovat bez omezení. Léky do letadla je ale nutné nahlásit bezpečnostní kontrole. Doporučuje se vzít si s sebou lékařské potvrzení.

Více...

Oblečení do letadla

Především pro delší let se doporučuje pohodlné oblečení do letadla. Mohou to být i vkusné tepláky.

Je také vhodné si přibalit teplejší mikinu, protože v kabině letadla může být nastavena klimatizace na nízkou teplotu.

Více...

Powerbanka do letadla

Powerbanku je možné přepravovat pouze v příručním zavazadle. Powerbanka do letadla je limitována výkonem, který nesmí přesáhnout 100 Wh.

Více...

Tekutiny do letadla

V odbaveném zavazadle můžete přepravovat prakticky neomezené množství tekutin.

U příručního zavazadla musí být tekutiny do letadla umístěné v průhledném igelitovém sáčku. Každá jednotlivá tekutina do objemu 100 ml a celkově maximální objem 1 litr.

Více...

Létání s dětmi a v těhotenství

Létání v těhotenství

Pokud se žena cítí dobře, může létat bez omezení až do 36 týdne těhotenství. Létání v těhotenství je nejrizikovější v prvním trimestru vzhledem k výkyvům tlaků, které by mohly způsobit potrat.

Nejbezpečnější je létání ve druhém trimestru.

Více...

Autosedačka do letadla

Děti do dvou let mohou cestovat letadlem na klíně rodiče. Děti do pěti let můžete usadit do vlastní autosedačky do letadla, která je pro let upravena.

Více...

Jak zabalit kočárek do letadla

Jak zabalit kočárek do letadla správně? Kočárek, který je složený z více dílů, je třeba nahlásit dopředu. Každý díl musí být označen.

Před samotným uložením do letadla se doporučuje zabalení kočárku do speciálního vaku nebo ho obalit fólií.

Více...

Létání s miminkem

Na přítomnost miminka na palubě upozorněte předem při rezervaci letenek. Některé letecké společnosti automaticky nabízejí pro létání s miminkem první řadu, kde je více soukromí i místa. Do tří měsíců věku dítěte ale lékaři létání nedoporučují.

Více...

Jak získat náhradu za zpožděný nebo zrušený let

Kompenzace za zpožděný let

V případě, že má let zpoždění více než 3 hodiny, může cestující obdržet finanční odškodnění, jehož výše se odvíjí od vzdálenosti letu. Podmínkou kompenzace za zpožděný let je takový let, který začíná na území EU, Islandu, Norska či Švýcarska.

Zdravotní doporučení

Kdo by neměl létat

Obecně platí, že pro leteckou dopravu jsou nejohroženější skupinou obézní lidé, uživatelé hormonální antikoncepce, kuřáci a pacienti s cévními a srdečními problémy. Další, kdo by neměl létat, je ten, kdo má z tohoto druhu cestování panický strach.

Na konec krátké doporučení pro cestování letadlem

Ještě než začnete balit na cestu, zjistěte si, co si do letadla vzít můžete a co ne. Vyhnete se tak zbytečným problémům. Základem pro pohodlný let je pohodlné oblečení a obutí.

Upnuté nebo složité oblečení nechte raději v kufru a na sebe hoďte třeba tepláky nebo legíny. Důležité jsou také dobré boty, které se snadno nazouvají a nikde netlačí.

První zásadou je, dostavit se na letiště s dostatečným předstihem. Letadla sice většinou nestartují na čas, ale spoléhat se na to, se nemusí vyplatit.

Jestliže cestujete s velmi malými dětmi, pak na to upozorněte už při rezervaci letenek. Větším dětem do letadla vezměte nějakou zábavu, aby se nenudily.

Zarezervovat si včas parkovací místo před odletem se rozhodně vyplatí

Ušetříte si čas, nervy a také finance.