Jak probíhá odbavení na letišti a co všechno obnáší online odbavení

I v 21. století pořád existuje spousta lidí, kteří si myslí, že cestovat letadlem znamená koupit si letenku a jednoduše nastoupit. Procedura zvaná odbavení na letišti je však mnohem složitější.

Pokud patříte k jedincům dosud nepolíbeným leteckou dopravou nebo vás matou změny a novinky, jako online odbavení nebo self check – in, jsou následující řádky právě pro vás.

Základním předpokladem úspěšného letu je být na letišti včas. Aby vám to nezkomplikovalo hledání volného parkovacího místa před letištěm, využijte služeb příletištního parkoviště 1parking.

Obsah

Jak odbavit zavazadla

Při létání se rozlišují dva druhy zavazadel: příruční neboli palubní a odbavená (jinak registrovaná).

Jak název napovídá, příruční zavazadlo do letadla si cestující bere s sebou a ukládá ho nad nebo pod své sedadlo, kdežto odbavené předává u přepážky a je uloženo do zavazadlového prostoru letadla.

Hlídat váhu a rozměry (a cenu)

Každá letecká společnost specifikuje, jak těžká a rozměrná mohou oba typy zavazadel být.

U hmotnosti jde standardně jde o 10 a 25 kg, rozměry bývají různé. Nízkonákladové společnosti bývají přísnější a často jsou u nich zavazadla předmětem příplatků.

Co nesmí být příručním a co v odbaveném

Z bezpečnostních důvodů nemohou být v příručním letadle žádné ostré předměty a obsah spreje či tekutiny do letadla je omezen na 100 ml.

V odbaveném naopak nelze ponechat peníze, cennosti nebo elektroniku a ve vašem zájmu také nic, co nesmí zmrznout (např. inzulín).

Kontrola obsahu zavazadel před odletem

Odbavené zavazadlo odevzdáte u přepážky nebo tzv. Self Service Bag Drop. Příruční zavazadlo s vámi projde bezpečnostní kontrolou.

Vytáhnete z něj veškerou elektroniku, kovové předměty a tekutiny (kosmetické produkty) v průsvitných sáčcích. Sami pak projdete bezpečnostním rámem.

Abyste měli dostatek času naložit správně se všemi svými zavazadly, myslete včas na parkování pokud jedete na letiště vlastním autem

Hledání parkovacího místa naslepo by vám zabralo hodně času a peněz. Využijte 1parking.

Jak probíhá standardní odbavení na letišti

Tradiční způsob postupu před cestou je následující:

Příchod na letiště

Ke správnému terminálu se dostavte cca 2 - 3 hodiny před odletem. Jak dlouho před odletem být na letišti? To se odvíjí od mnoha faktorů, časová rezerva není na škodu nikdy.

Informační tabule

Číslo odbavovacích přepážek pro váš let vyhledejte na informační tabuli. Řiďte se číslem letu na letence.

Doklady a zavazadla k odbavení

Prokažte se občanským průkazem nebo pasem a letenkou a obdržíte palubní lístek. Právě to se nazývá odbavením. Společně se sebou odbavíte své registrované zavazadlo.

Bezpečnostní kontrola

Nejméně příjemným bodem celého procesu je bezpečnostní kontrola na letišti, která se může pěkně protáhnout - např. kvůli zapadlé minci v kapse kalhot nebo kvůli frontě způsobené problematickým cestujícím.

Být včas na letišti znamená být včas u letiště

Zaparkujte na našem parkovišti 1.parking, my vás k terminálu dopravíme naším vozem. Vyberte si parkovací místo u nás.

Co to je online odbavení a jak funguje

Kdo ví, jak to funguje na letišti, se bojí dlouhých front a čekání. Od nich výrazně ulehčuje online odbavení.

Co je internetové odbavení

Odbavení přes internet si můžete udělat z pohodlí domova nebo kdekoli z mobilu 48 - 2 hodiny před odletem na základě pokynů, které obdržíte v e-mailu.

Na internetových stránkách společnosti zadáte příslušná data a vygenerovaný palubní lístek si buď vytisknete, nebo stáhnete.

V čem je výhodné

Online šetří váš čas. I když budete ještě prezenčně odbavovat zavazadlo, u speciální přepážky to půjde rychleji. Vyděláte také finančně, protože některé společnosti zpoplatňují odbavení u přepážky.

Jak postupovat při online odbavení

  • klikněte na odkaz v e-mailu obdrženém od letecké společnosti
  • vyplňte interaktivní online formulář
  • vyberte si sedadla, pokud je tato možnost v nabídce
  • stáhněte si palubní lístek

S palubním lístkem odcházíte rovnou k pasové nebo bezpečnostní kontrole, případně ke speciální přepážce pouze pro odbavení zavazadla.

Závěr

Odbavení na letišti je nutný, ale poněkud nepříjemný a zdlouhavý proces, který dovedou zkrátit moderní technologie.

Eliminovat stres před letem může také vědomí, že o váš vůz bude po celou dobu vaší nepřítomnosti dobře postaráno.

Pojedete-li k letišti vlastním vozem, nechte ho u nás na 1parking.