Jak to funguje na letišti aneb jak se neztratit, když jsem poprvé na letišti

Před prvním letem do zahraničí máme většinou obavy, jestli vše zvládneme. Přispívá k nim také sledování filmů nebo dokumentů, ze kterých získáme představu neuvěřitelného chaosu.

Přitom si stačí zjistit několik málo informací a brzy poznáme, že naše obavy jsou zcela zbytečné. Povíme si tedy, jak to chodí na letišti.

Základem pro klidný odlet na dovolenou nebo pracovní cestu bez zbytečného stresu a starostí je bezpečné parkovací místo pro váš vůz.

Obsah

Jak to vypadá na pražském letišti

Co vše najdete na letišti

Služby, které jsou součástí letištní haly, se mohou rozdělit do dvou skupin. Na ty, které jsou pro odbavení a odlet nezbytné a na ty, které mají za úkol cestujícím zpříjemnit chvíle čekání.

Terminály

Terminálem se označují jednotlivé budovy letiště. Někdy bývají terminály dál od sebe, proto je nutné předem si zjistit, ze kterého terminálu je plánovaný váš odlet a zbytečně před letištěm nebloudit. Platí to především v případě, pokud jste poprvé na letišti.

Přepážky pro odbavení

Přepážky, na kterých vyřídíte odbavení na letišti, jsou většinou otevřené dvě hodiny před plánovaným odletem a zavírají cca 40 minut před startem letadla.

Na přepážce obdržíte palubní lístek a pak už můžete zamířit k bezpečnostní a pasové kontrole. Je tedy třeba dobře promyslet, jak dlouho před odletem být na letišti.

Obchody

Přichází příjemná součást čekání na odlet. Po odbavení se dostanete do tranzitní části, jejíž součástí jsou obchody s bohatou nabídkou kosmetiky, alkoholických i nealkoholických nápojů a dalších produktů.

Například na letišti v Praze je bezmála devadesát obchodů, které nabízejí prakticky vše, na co si jen vzpomenete. Boty, šperky, bižuterii, sklo, kabelky, hračky, módní doplňky atd.

Obchody jsou většinou otevřené v časovém rozmezí od 7 do 21 hodin. V tranzitní části jsou vám také k dispozici kavárny, restaurace a automaty na potraviny i nápoje.

Bezcelní zóna (neboli duty free zóna)

Bezcelní zóna je součástí každého letiště, na kterém se uskutečňují mezinárodní lety. Je to prostor, který slouží cestujícím po odbavení a kteří zde čekají na další informace o nástupu na palubu letadla.

Příjezd na letiště

Autobusem nebo jiným prostředkem MHD

V případě, že není možné přijet na letiště vlastním vozem, je alternativou zvolit dopravu MHD. Na jednu stranu je to levnější doprava, ale má také mnoho úskalí.

Nejen, že cestování se zavazadly je trochu nepohodlné, ale také je třeba počítat s větší časovou rezervou. Především v tom případě, že vás čekají přestupy. Doporučuje se vyjet nejméně o dvě hodiny dříve.

Vlastním vozem

Jestliže na letiště přijedete vlastním vozem, budete logicky řešit problém s parkováním. Najít vhodné parkovací místo nemusí být žádný problém. Ideální je zaparkovat přímo u letiště. Stačí si objednat parkovací místo předem a máte po starostech.

Jednou z možností je parkování Veleslavín. Internet vám poskytne dostatek informací pro srovnání parkování letiště Praha.

Chcete mít bezstarostnou dovolenou a neobávat se, že po příletu najdete parkovací místo prázdné?

Zajistěte si bezpečné parkování.

Terminál

Terminál na pražském letišti

Orientovat se v problému, jaký je postup na letišti, je celkem snadné i pro nezkušeného cestovatele. Jestliže se nerozhodnete cestovat speciálním nebo soukromým letadlem, pak máte na výběr dva hlavní terminály.

Výběr správného terminálu

Každý terminál na letišti má svou vlastní tranzitní zónu (vlastní bezpečnostní kontrolu). Správný terminál si zjistíte na své letence. Jak to funguje na pražském letišti? Zde je možné využít samoobslužný automatický terminál.

Tak trochu připomíná bankomat, ve kterém zadáte kód vaší rezervace a naskenujete si svůj cestovní doklad. Poté vám automat vytiskne palubní lístek, se kterým můžete zamířit k bezpečnostní kontrole.

Co se tedy děje při check-inu a odbavení zavazadel?

Příprava dokladů a údajů

Jedná se prakticky o první krok po příchodu na letiště. Ten spočívá v tom, že se podíváte na tabuli s odlety a najdete si svůj let podle čísla letu, společnosti a času.

U něj by mělo být napsáno „check-in“ a číslo vaší přepážky. Pokud tam tato informace není, pak není třeba panikařit. Zřejmě ještě nenastal ten pravý čas.

V okamžiku, kdy se tam informace objeví, můžete jít na určenou přepážku k odbavení zavazadel. Jakmile uděláte check-in, získáte boarding pass (palubní vstupenku). Zpravidla je to tak dvě až tři hodiny před odletem.

Ověření a registrace

Tento proces je složený z předložení občanského průkazu nebo cestovního pasu a kódu vaší rezervace. Kód najdete v potvrzovacím mailu.

Odbavení zavazadel

Na přepážce pro odbavení vám zkontrolují hmotnost vašich zavazadel. Pokud překročíte limit, pak budete muset doplatit nebo si obsah zavazadel přeskládat.

Proto je dobré připravit si na tuto kontrolu zavazadla už doma a tak se vejít do zakoupených kilogramů a také si zjistit, jaké mohou být maximální rozměry příručního kufru do letadla.

Odbavené zavazadlo

Zavazadlo, které prošlo odbavením, si s sebou na palubu neberete. Vyzvednete si ho až v cílové destinaci. Do letadla si berete pouze zavazadlo příruční.

Příruční zavazadlo

Za turnikety se nacházejí pásy, na které vyložíte veškerá svá zavazadla, klíče, mobily, a v podstatě vše, co máte u sebe. Ze zavazadel je také nutné vyndat veškerou elektroniku (notebooky, powerbanky, digitální hodinky…)

Bezpečnostní kontrola

Pro mnoho lidí je to nejvíce nepříjemná procedura, ale je nutná. Pracovníci letiště prověřují, zda někdo nepřeváží potencionálně nebezpečné předměty.

Ve chvíli, kdy brána zapípá, bezpečností pracovník přichází hledat příčinu. Většinou se jedná o maličkosti, kterými mohou být zapadlé mince v kapse nebo přezka pásku.

Čekání v bezcelní zóně

Po všech odbavovacích procedurách si konečně můžete vydechnout a porozhlédnout se po obchodech nebo stylových kavárnách v bezcelní zóně.

Nemusíte mít obavu si zde cokoliv zakoupit. Prodavač zabalí zboží do ochranného balení a vy si zboží můžete bez problémů vzít do letadla.

Cestování letadlem je jedním z nejbezpečnějších způsobů dopravy

Pro zvýšení vašeho komfortu si můžete objednat hlídané parkovací místo a váš automobil bude během vaší dovolené v bezpečí.

Boarding a GATY

Volání na palubu (k odletové bráně neboli Gate)

Gate je místo (brána), ze kterého míříte už přímo do letadla. Součástí každého letiště je více gatů. Velká letiště jich mají desítky. Proto je vhodné se už při vstupu do letiště porozhlédnout a zorientovat se. Svůj gate pak najdete snáze.

Kdy se otevírá gate na letišti

U gatu většinou už stojí zaměstnanci letiště a čekají na jeho otevření. Otevírací časy se mohou u jednotlivých letišť lišit. Zpravidla se ale gate uzavírá třicet až čtyřicet minut před odletem.

Nástup na palubu letadla (Boarding)

Ve chvíli, kdy se gate otevře, na informační tabuli se rozsvítí „boarding“. Je to pro vás znamení, že můžete vstoupit do letadla. Vše jste tedy bez problémů zvládli a můžete se těšit na příjemný let.

Poslední kontrola letenek před nástupem na palubu

Před samotným nástupem na palubu letadla vás čeká poslední kontrola cestovního pasu a palubního lístku (boarding pass). Pak už si v klidu najdete své místo a pohodlně se usadíte.

Během letu

Zábava na palubě

Mezi nejpopulárnější formy zábavy patří sledování filmů. To může probíhat ve dvou formách.

Buď má každý cestující na opěrce před sebou obrazovku a může si tedy vybrat film podle svého přání anebo je v přední části letadla instalována společná obrazovka. V tomto případě si můžete nasadit sluchátka a sledovat film společně s ostatními.

Odpočinek a spánek

Někteří cestovatelé raději celý let prospí. Pro tento případ se doporučuje vzít si s sebou speciální polštářek kolem krku pro větší pohodlí. Od věci také není menší deka.

Jestliže máte s usnutím problém a přesto chcete v letadle spát, pak si přibalte prášky na spaní. Ty ale nejsou vhodné při kratších letech. Pokud se obáváte, že vám bude během letu špatně, vezměte si vhodné léky do letadla.

Stravování a pití

Při trvání letu šest a více hodin bývá poskytován bezplatný catering. Druh jídla závisí na časovém harmonogramu (snídaně či hlavní chod). Není to ale povinnost letecké společnosti a proto si tento fakt zjistěte raději předem.

Do letadla si pochopitelně můžete vzít vlastní jídlo. Má to ale svá omezení. Pití do letadla a ostatní tekuté složky nesmí překročit objem 100 ml.

S parkováním u letiště si nemusíte dělat žádné starosti

Vše vyřídíte během pár kliknutí a vaše auto bude během dovolené pod dohledem kamer v bezpečí.

Přílet

Výstup z letadla (na terminál nebo přímo na runway)

Letadlo hladce přistálo a vás čeká výstup. Ten může probíhat dvěma způsoby. Buď sestoupíte z letadla po přistavených schodech a pak přejdete po letišti až do terminálu nebo proskleným tunelem z letadla do budovy.

Vyzvednutí zavazadel

V „baggage claim“ zóně si vyzvednete svá zavazadla, která vyjedou na pásu a budou tak dlouho kroužit dokola, dokud si je nevezmete.

Zavazadlová zóna je většinou vybavená více pásy. Stačí si najít pás, u kterého je označen název vaší poslední odletové destinace a pak už je vše jednoduché.

Procházení celní kontrolou

Jestliže byl váš let v rámci evropské unie, pak můžete vzít své zavazadlo a v pohodě odejít. Při letech mimo EU projdete ještě imigračním, kde proběhne kontrola pasu a popřípadě víza.

Závěr

Informovanost na letišti

Rozhodně se nemusíte obávat, že se na letišti ztratíte. Díky informačním tabulím se vždy 100% zorientujete a budete přesně vědět časy příletů i odletů, čísla letů, čísla bran a další důležité informace. Vše je označené tak, aby nezabloudil ani cestovatel – začátečník.

Shrnutí tématu, jak to chodí na letišti

Celý proces vyřizování letenek, odbavení a nástup do letadla není vůbec složitý. Zjistit si předem něco málo informací rozhodně není na závadu a může vás uklidnit a ujistit, že vše bez problémů zvládnete.

Na letiště se dostavte s předstihem dvou až tří hodin a pak už jen hlídejte informační tabule. K vašemu klidu přispěje levné parkoviště u letiště.

Na závěr upozornění na to, kdo by neměl létat. Ohroženi zdravotními komplikacemi mohou být především lidé s kardiovaskulárním onemocněním a rozedmou plic.

Vyhnout se stresu před odletem můžete také tím, že si předem zajistíte bezpečné parkovací místo pro váš vůz

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

WeePie Cookie Allow cookie category settings icon

Nastavení souborů cookie
Níže si můžete vybrat, jaký druh cookies povolíte na tomto webu. Kliknutím na tlačítko „Uložit nastavení souborů cookie“ použijete svou volbu.

FunkčníNaše webové stránky používají funkční soubory cookie. Tyto soubory cookie jsou nezbytné k tomu, aby naše webové stránky mohly fungovat.

AnalytickéNaše webové stránky používají analytické soubory cookie, aby bylo možné analyzovat naše webové stránky a optimalizovat je pro účely a.o. použitelnost.

Sociální médiaNáš web umísťuje soubory cookie sociálních médií, aby vám ukázal obsah třetích stran, jako je YouTube a FaceBook. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

ReklamníNáš web umísťuje reklamní soubory cookie, aby vám zobrazoval reklamy třetích stran na základě vašich zájmů. Tyto soubory cookie mohou sledovat vaše osobní údaje.

JinéNaše webové stránky umisťují soubory cookie třetích stran z jiných služeb třetích stran, které nejsou analytické, sociální sítě ani reklama.

WeePie Cookie Allow close popup modal icon