Kdo by neměl létat: Zdravotní rizika a upozornění pro těhotné ženy ale i seniory

Kdo by neměl létat, pro koho je létání nebezpečné a jsou i výjimky? Navzdory předsudkům je létání velmi bezpečným způsobem dopravy.

Bohužel tlak v letadle se mění a dochází k jeho snížení, stejně jako kyslíku. Zdraví lidé změny snášejí dobře, ale při některých onemocněních mohou být velmi nebezpečné a nepředvídatelné.

Myslete také na bezpečnost vašeho auta. Zaparkujte jej na našem nepřetržitě hlídaném parkovišti a uberte si starosti.

Obsah

Kdo by neměl létat

Ohroženou skupinou cestujících jsou kuřáci, obézní a dlouhodobě dehydrovaní lidé nebo ženy užívající hormonální antikoncepci. Létání v těhotenství se stává nebezpečné v pozdějších fázích, kdy může dojít zhoršení žilního návratu, nebo k urychlení porodu.

Pozor na potápění před letem

Mezi posledním vynořením při potápění s přístrojem a letem v letadle byste měli mít rozestup aspoň 24 hodin.

Při kratším intervalu by mohlo dojít k tzv. dekompresní nemoci, při které se vlivem prudké změny tlaku tvoří v tkáních bublinky dusíku.

Problémy se srdcem, infarkt nebo srdeční arytmie a letadlo

Pokud jste zdraví a fit, onemocnění srdce nemusí být překážkou pro let. Na pozoru by se měli mít pacienti trpící infarkty, anginou pectoris, srdečním selháním nebo závažnou srdeční arytmií. Konzultujte proto raději let se svým lékařem.

Cestování letadlem po operaci

Bezpečnost cestování po operaci záleží na jejím typu. Po drobných zákrocích můžete letět klidně hned, po větších byste měli let odložit až o 6 týdnů.

Vážné respirační potíže

Pacienty s plicním onemocněním ohrožuje menší množství kyslíku nacházející se v letadle. Při delších letech tak možná budete potřebovat kyslík navíc. Pacienti s chronickou obstrukční plicní chorobou by se měli létání opravdu vyhnout.

Vyhněte se neustálému kroužení a hledání místa pro parkování

Využijte služeb našeho parkoviště u letiště a rezervujte si hlídané parkovací místo ještě dnes!

Senioři a létání, na co si dát pozor

Chaos, hluk a zmatek na letištích mnoha seniorům způsobuje ohromný stres i při parkování u letiště. Nejčastěji se senioři bojí, že vlivem své omezené hybnosti nestihnou projít včas všemi procesy odbavení a svůj nástup do letadla.

Se stresem se lépe vyrovnají, pokud budou mít dostatečné informace o tom, jak to funguje na letišti.

Nejčastější zdravotní komplikace, které zvážit u seniorů před letem

Pokud trpíte riziky, popsány níže, měli byste svůj let opravdu zvážit.

Kognitivní schopnosti (demence)

Demence se bohužel v pozdním věku objevuje často. Projevuje se ztrátou paměti, obtížemi s řešením problémů nebo komunikací.

Chaotické letištní prostřední je tak velkým stresorem. Během letu mozek často nemá dostatečný přísun kyslíku a hůře se mu pracuje.

Trombóza

Trombóze se někdy přezdívá syndrom turistických tříd. Způsobuje ji opět pokles tlaku, s kterým se mění hustota krve.

Ke vzniku trombózy přispívají predispozice jedince jako obezita, rakovinné, srdeční nebo plicní onemocnění, problémy s vyšší srážlivostí krve, křečové žíly nebo delší doba letu.

Aby nedošlo k ucpání cév během letu hýbejte nohama, cvičte speciální cviky, nebo se projděte po palubě. Snažte se i přes omezené množství pití do letadla dodržovat dostatečný pitný režim.

Pokud jste rizikovou skupinou, pomohou vám kompresní punčochy nebo se poraďte se svým lékařem o užití medikace.

Nízký tlak a let letadlem

Lidé s hypotenzí mají obecně větší tendenci k omdlévání. Pocity na omdlení prohlubuje psychická zátěž, přetížení nebo tepelná nepohoda. Všechny tyto faktory se nacházejí jak v letištní hale, tak v letadle samotném.

Vemte si proto do svého příručního zavazadla do letadla více různých vrstev oblečení a prostudujte si, jak dlouho před odletem být na letišti, abyste se vyhnuli stresu.

Vysoký tlak a let letadlem

Hypertenze je nebezpečná kvůli vzniku náhlých cévních příhod v oblasti mozku. Se stabilním vysokým krevním tlakem můžete klidně letět. Stačí si dát před odletem vaše běžné léky.

Léky do letadla nejsou problém, pokud k nim budete mít lékařské potvrzení o jejich užívání. Jestliže si v poslední době měříte tlak vyšší než 160/95 mmHg, raději svůj let odložte.

Myslete na svůj tlak a nerozčilujte se parkováním

Rezervujte si místo na našem parkovišti a my vás na letiště bezplatně dopravíme.

Pozor na zdravotní komplikace během letu

Některé komplikace se ukáží až během letu, nebo i po přistání.

Pásmová nemoc

Především u dálkových letů přes několik časových pásem se objevuje takzvaný jet lag, neboli pásmová nemoc. Ta se projevuje nespavostí, poruchami koncentrace, rozmrzelostí nebo snížením výkonu.

Před odletem na druhý konec planety svůj organismus postupně zvykejte na změnu režimu úpravou své denní a noční aktivity.

Po příletu do nové destinace více odpočívejte, nepřepínejte se a vynechte alkohol. S pásmovou nemocí může pomoci také melatonin.

Zalehnutí a bolest ucha

Jak je známo, nejnáročnější fází letu je začátek a také přistání, během kterých dochází k velkým změnám tlaku.

S vyrovnáním tlaku a zmírnění bolesti v uších vám pomůže třeba žvýkačka. Lidé s akutním zánětem středního ucha a nosohltanu, nebo po operaci středního ucha by se měli o letu poradit se svým lékařem.

Nadýmání

Změna tlaku často způsobuje také nadýmání. Za nezadržené plyny se nemusíte stydět. S pachem si poradí každých několik minut vyměňovaný vzduch, nebo speciální filtry umístěné v některých letadlech.

Kinetóza

Kinetózu možná znáte jako nemoc z pohybu. Jedná se o nepříjemný stav, který způsobuje podráždění rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu. V jednoduchosti vzniká rozpor mezi očima, které vysílají signál, že člověk stojí, a tělem vnímajícím, že se hýbe.

Kinetóza se projevuje nevolností, zvracením, nebo také bledostí, studeným potem, sliněním, zrychlením dechu a srdeční aktivity, případně závratěmi.

Předejít jí lze podobně jako v autobusu. Rezervujte si místo v přední části letadla. Dívejte se před sebe, neotáčejte se, nebo si vezměte Kinedryl. Pomůže vám také odvedení pozornosti například povídáním nebo poslechem hudby.

Závěr

Zdravotní komplikace nemusí být překážkou pro let. Avšak konzultací s lékařem nic nezkazíte. Na palubě letadla hodně pijte, protahujte se, nebo se projděte v uličce, abyste rozproudili krev.

Zvládnout let vám pomůže také volné a pohodlné oblečení nebo užití acylpyrinu. Trpíte-li problémy zmíněnými v článku, konzultujte let se svým lékařem.

Příjemný let začíná již dopravou na letiště

Využijte našich služeb 1parking – pohodlné a rychlé dopravy na i z letiště.