Může powerbanka do letadla? A jak je to s elektronikou?

Cestu letadlem vám může zpříjemnit mobilní telefon, na kterém se dají sledovat filmy, poslouchat hudba nebo hrát hry. V případě, že je let delší, dochází k problému s energií. Ideálním řešením je pochopitelně powerbanka.

Některé zdroje tvrdí, že mohou tyto přístroje při letu způsobit problémy. Může tedy powerbanka do letadla?

Zajistěte si parkovací místo s časovou rezervou a z pohodlí svého domova. Ušetříte si čas i starosti o auto během vaší cesty letadlem.

Obsah

Maximální kapacita elektronických zařízení na palubě letadla

Powerbanka v letadle

Většina leteckých společností bude bez problémů tolerovat přítomnost powerbanky v letadle.

Nemusíte mít tedy obavu, že by vašemu zařízení, které bude sloužit k pracovním nebo zábavním účelům, došla šťáva a váš první let letadlem by byl pokažen.

Místo pro powerbanku je v příručním zavazadle do letadla. Nezapomeňte si také včas zajistit parkoviště u letiště.

Vlastní pravidla leteckých společností

Pro přepravu powerbanky platí jedno zásadní omezení. Jejich kapacita by neměla překročit 100 Wh. Jedná se tedy v přepočtu o 27 027 mAh. Tato hodnota se ale může u konkrétních leteckých společností lišit. Letiště Praha povoluje maximální hodnotu 100 Wh.

Stejnou podmínku uvádí také letecká společnost Smartwings. Ryanair a Lufthansa povolují na palubě dokonce dvě powerbanky na osobu. ČSA vám umožní cestovat s dvěma powerbankami s kapacitou 100 až 160 Wh.

Větší baterie nebo lithium-iontové baterie (větší, než kapacita mohou být zakázány)

Výrobci uvádějí, že devadesát procent powerbank se do uvedeného limitu bez problémů vejde. Muselo by se tedy jednat o skutečně velké zařízení, aby bezpečnostní kontrolou na letišti neprošlo.

Jinak je to se zařízeními, která mají ve svých útrobách Li-ion (lithium-iontovou baterii). Tato zařízení jsou považována jako potencionální nebezpečí, proto jsou na ně vydány zvláštní letecké předpisy.

Powerbanku už máte sbalenou a stále nemáte parkovací místo?

Už je nejvyšší čas si ho zajistit.

Jakou powerbanku do letadla podle kapacity

Powerbanka 30000 mAh do letadla

Jedná se o velice výkonnou powerbanku, která je ideálním řešením pro delší pobyty bez elektřiny nebo na cesty. Problém je v tom, že do letadla ji s největší pravděpodobností nepronesete. Jak již bylo řečeno, tyto přístroje jsou povolené do maximální kapacity 27027 mAh.

Powerbanka 20000 mAh do letadla

Řešení, které je ideální pro používání v letadle. Navíc se na powerbanku s kapacitou 20000 mAh můžete plně spolehnout pro nabití mnoha zařízení. Běžný telefon zvládne až šestkrát a notebook v průměru 2,5krát. U iPadu se počítá průměr 1,4krát.

Powerbanky s kapacitou 5000-10000 mAh

Jestliže upřednostňujete skladnost a nemáte větší nároky na nabíjení více přístrojů po dobu letu, pak je tato možnost přesně tou pravou. Tyto powerbanky jsou nejen dostatečně výkonné, ale také se bez problémů vejdou i do menšího příručního zavazadla.

Ostatní elektronika do letadla

Telefon na palubě letadla (během letu a přistání by měl být mobil v režimu letadlo)

Ještě do nedávna panoval názor, že zapnutý mobil může způsobit pád letadla. Není tomu tak docela. Jestliže ho zapomenete přepnout do režimu „letadlo“, může se pilotům ve sluchátkách ozývat nepříjemné pískání nebo chrastění.

Podobný efekt můžete pozorovat doma, při telefonování u zapnutého rádia. Tento problém nemají všechny mobily. Záleží také na výšce a typu letadla.

Obecně ale platí, že by si měl každý cestující zmíněný režim „letadlo“ automaticky nastavit ještě před nastoupením na palubu. Tato informace patří mezi obecné a je základem pro přehled, jak to funguje na letišti.

Notebook – cestování letadlem

Vzít si notebook do letadla vám umožní prakticky každá letecká společnost. Tyto elektronické přístroje jsou natolik běžnou součástí našeho každodenního života, že už s nimi dopravci prostě počítají.

Další elektronická zařízení (tablety, foťák apod.)

Pokud chcete uložit kameru foťák nebo další podobná zařízení do odbaveného zavazadla, pak pouze bez napájecích baterií. Ty musejí být bezpodmínečně přepravovány v zavazadle příručním.

Patří také do kategorie cenností, proto by v odbaveném zavazadle vůbec neměly být. Jestliže by došlo k jejich poškození, nenese za to letecká společnost žádnou zodpovědnost.

Elektrošokové zbraně (tasery, paralyzéry)

Tato zařízení na palubu letadla nesmějí v žádném případě.

Chytrá zavazadla s nainstalovanou lithiovou baterií (Smart Bags)

Jestliže je výkon baterie vyšší než 2,7 Wh nebo nelze kapacitu určit, pak je přeprava těchto zařízení zakázána v zavazadlovém prostoru i kabině letadla. Lze-li baterii vyjmout, musí být přepravována zvlášť, v kabině letadla.

Shrnutí tématu powerbanka do letadla

Chcete-li si vzít do letadla powerbanku, pak je nutné zjistit si, jakou má kapacitu. Většinou tento údaj najdete přímo na konkrétním přístroji. Tuto podmínku je třeba dodržet, protože při jejím nedodržení můžete o powerbanku bez nároku na náhradu přijít.

Dalším pravidlem je, že by elektronika neměla být v odbavených zavazadlech. Především ta dražší. V příručním zavazadle si ji můžete sami ochránit před případným poškozením. Pro jistotu si také zjistěte, jak přikoupit zavazadlo k letence.

Zajistit si všechny náležitosti před odletem do zahraničí není nic náročného a prakticky vše se dá vyřešit online

Rychle a bez problémů si tak objednáte bezpečné parkování u letiště.