Letiště Praha ztráty a nálezy aneb co dělat, když se něco ztratí

Nevěřili byste, kolik zapomenutých či ztracených předmětů je ročně nalezeno, respektive poptáváno na oddělení letiště Praha ztráty a nálezy.

Pravděpodobnost, že účastník letecké přepravy někdy něco ztratí, je velká. Co dělat, když ztratíte zavazadlo? Dozvíte se v následujících řádcích.

Nedostatečnou ostražitost a roztržitost způsobuje na letišti stres. Abyste se nedostali do časového presu, s předstihem si rezervujte místo na parkovišti 1parking s bezplatným transferem na letiště a zpět.

Obsah

Jak předejít ztrátě zavazadel a kufrů na letišti

Řadě zmatků kolem odletu lze předejít včasným příchodem k odbavení. Od jeho způsobu a množství vašich zavazadel se odvíjí doba, jak dlouho před odletem být na letišti.

Ztráta se eliminuje hůře, protože lidský faktor (pochybení personálu či vaše) je nevyzpytatelný. Nejhorší varianta je zmizení celého zavazadla. Jak zařídit, aby k němu nedošlo, popř. aby to bolelo co nejméně?

Používejte jedinečná zavazadla

Při nákupu cestovních tašek a kufrů se nebojte barev a nápaditého designu, ať přímo bijí do očí a jsou zkrátka nepřehlédnutelná.

Důkladně je označte

Opatřte je štítkem s čitelně uvedeným jménem, adresou a telefonním číslem majitele a přesvědčte se, že je štítek chráněn proti rozmočení či jinému poškození.

Nejdůležitější věci mějte u sebe

Cennosti či powerbanka do letadla v odbaveném zavazadle rozhodně nepatří, ale existuje celá řada věcí, které můřeze považovat důležité. Ty si nechte u sebe a nejlépe je během letu vůbec nevytahujte.

Před výstupem z letadla se pořádně rozhlédněte

Při příletu se důkladně rozhlédněte, zda po vás někde něco nezůstalo. Je škoda, když lidé nejprve dlouze řeší u svého příručního kufru do letadla rozměry, absolvují martyrium bezpečnostní kontroly a pak polovinu věcí nechají na palubě.

Bezcelní zóna je součástí každého letiště, na kterém se uskutečňují mezinárodní lety. Je to prostor, který slouží cestujícím po odbavení a kteří zde čekají na další informace o nástupu na palubu letadla.

My ručíme za to, že z vašeho vozu na parkovišti se po celou dobu vaší nepřítomnosti nic neztratí

U nás bude o váš automobil skvěle postaráno. Zvolte 1 parking.

Na koho se obrátit, když ztratím zavazadlo na letišti

Všechno je jednodušší, když si jste schopni vybavit, kde jste celé zavazadlo, popř. mobil, notebook nebo cokoliv jiného ztratili.

Na palubě letadla

Pokud po vás něco zůstalo uvnitř letadla, obraťte se na leteckou společnost, se kterou jste letěli. Její záporná odpověď ještě nemusí znamenat, že svůj majetek (pokud to tedy není pití do letadla) už nikdy neuvidíte.

Vyplatí se totiž kontaktovat společnost, která provádí úklid strojů příslušné společnosti.

V prostoru letiště

Sklad pro ztráty a nálezy se nachází na každém letišti, v Praze je to u úschovny zavazadel, přesněji v rohu haly u přepážky nadrozměrných zavazadel.

Zde nalezené předměty zůstávají půl roku, poté skončí na pražskému magistrátu. Doklady se z pochopitelných důvodů odevzdávají Policii ČR.

Dále každé letiště uvádí na stránkách kontakty, kam se obracet, pokud si ztráty povšimnete třeba až po odjezdu z letiště.

U 1 parking se můžete spolehnout na to, že parkovištní personál, který vás bude při příletu očekávat, vás doveze zpět k vašemu vozu a rádi vám pomohou se zavazadly

Při cestě na letiště Praha parkování zvolte rozhodně u nás.

Jak reklamovat zavazadlo na letišti, pokud se poškodilo při přepravě

Bohužel k drobným škrábancům či ušpinění dochází u odbavených zavazadel poměrně často. Jestliže je situace taková, že nad ní nelze mávnout rukou, je třeba jednat. Jak reklamovat rozbitý kufr?

Postup při reklamaci

  • Vyfoťte si poškozené zavazadlo

  • Okamžitě nahlaste problém – k tomuto účelu slouží přepážka reklamace zavazadel (Baggage Service Office), popř. odbavení zavazadel (Baggage Handling Desk)

  • Vyplňte potřebný formulář

  • Zkontrolujte pojištění

  • Sledujte proces reklamace

  • Čekejte na náhradu nebo odškodnění

Obecně platí, že čím více informací poskytnete ohledně poškozeného zavazadla, tím větší je pravděpodobnost úspěšné reklamace.

Závěr

Většina ztrát je způsobena nedbalostí a nepozorností, nicméně většina postrádaných předmětů se dříve či později najde. Zloději a nepoctiví nálezci se bojí všudypřítomných kamer.

Starejte se o sebe a svá zavazadla

Starosti s transferem na letiště nechte na nás. Bezpečně vás dovezeme se zavazadly na letiště a zpět k vašemu vozu.