Létání v těhotenství: Doporučení, ale také rizika

Obecně platí, že by normálně probíhající těhotenství nemělo být překážkou v létání letadlem.

Jsou ale výjimky, které je třeba znát, aby nedošlo zbytečně ke komplikacím nebo nepříjemným situacím. Například každý trimestr vyžaduje trochu jiné podmínky. Jak tedy na létání v těhotenství?

Hledat vhodné místo na zaparkování těsně před odletem se většinou nevyplácí. Zajistěte si hlídané parkovací místo včas a mějte jistotu, že vaše vozidlo bude v bezpečí.

Obsah

Létání v těhotenství a rizika s tím spojená

Riziko tlaku a změn v kyslíkové hladině

Ve vyšší nadmořské výšce (nad 1 800 m.n.m.) je díky nižšímu atmosférickému tlaku také nižší obsah kyslíku. Snížený tlak je rovněž v kabině letadla. Tento fakt by mohlo citlivějším ženám způsobit zvýšení krevního tlaku a tepu.

Každopádně nemá ani jedna uvedená změna žádný negativní vliv na miminko. Pokud těhotná žena pociťuje nějaké nepříjemné pocity, pak je možné vyřešit je kyslíkovou maskou.

Riziko trombózy

Těhotná žena je náchylnější ke vzniku trombózy. Preventivní opatření mohou být dvě. Můžete si vzít na cestu speciální kompresní punčochy a také se pravidelně (po hodině) procházet po letadle.

Zabráníte tím možnosti vzniku trombózy i nepříjemným otokům nohou. V době, kdy sedíte, je vhodné co nejčastěji hýbat nohama, prsty u nohou, aby se podpořil krevní oběh.

Mírné riziko záření

Vše kolem nás je mírně radioaktivní, protože se na tom velkou měrou podílí kosmické záření.

Před tím nás chrání atmosféra a magnetické pole Země. Ve chvíli, kdy se vzneseme v letadle do výšky nad 8 km, větší část ochranné vrstvy zůstává pod námi.

Tím pádem jsme vystaveni ve větší míře kosmickému záření. Jednorázový let nás ale nemůže v žádném případě ohrozit. A to ani na delší vzdálenost.

Zvýšená možnost potratu

Jestliže se u vás objevilo v prvním trimestru špinění nebo dokonce krvácení, raději let odložte. V prvním trimestru je těhotenství nejohroženější.

Proto je rozumnější leteckou dovolenou naplánovat až v období druhého trimestru, kdy se těhotná žena cítí zpravidla nejlépe. V každém případě je žádoucí cestu letadlem konzultovat s lékařem.

Létání v těhotenství – kdy raději neletět

Jestliže se v těhotenství objeví komplikace, pak může být létání nebezpečné. Letecká doprava se také nedoporučuje u rizikových těhotenství nebo panického strachu z létání. Stres by mohl způsobit vážné zdravotní problémy.

Vyhněte se létání, pokud se blíží termín porodu

V případě, že je žena zdravá, není problém letět letadlem až do 36. týdne těhotenství. Většina aerolinek po tomto termínu už leteckou přepravu neumožní.

Let může uspíšit porod a také se mohou tvořit nebezpečné krevní sraženiny. Pokud se tedy žena krátce před porodem dostane do pomyslného seznamu “kdo by neměl létat”, není to diskriminace, ale pouze bezpečnostní opatření.

Rozhodně je pohodlnější dopravit se na letiště vlastním vozem

Máte obavu, že nebude kde zaparkovat? Zbytečně. Stačí kliknout a máte bezpečné parkovací místo pro váš vůz.

Obecně o létání letadlem v těhotenství v různých fázích

Létání v prvním trimestru

Let by neměl u zdravé ženy těhotenství ohrozit ani v prvním trimestru. Přesto je lepší pár týdnů počkat a vydat se na dovolenou až po třináctém týdnu těhotenství.

A to především tehdy, kdy žena trpí nevolnostmi. Změny tlaků mohou tyto problémy ještě posílit. Nepříjemně může působit také vzduchotechnika nebo klimatizace.

Létání v druhém trimestru

Dalo by se říci, že druhý trimestr je pro cestování v těhotenství ideální. Riziko potratu nebo předčasného porodu je malé, bříško taktéž a těhotenské nevolnosti většinou už skončily. Žena se cítí většinou dobře.

Létání ve třetím trimestru

Jak bylo řečeno, létání by mělo být bezpečné do 36. týdne těhotenství. Pak už mohou změny v letadle vyvolat předčasný porod. Letecká společnost také může vyžadovat souhlas vašeho gynekologa.

Rozhodně si s sebou berte těhotenský průkaz. Některé společnosti ho mohou vyžadovat. Každá společnost má na své cestující jiné požadavky. Obecně ale platí, že jedna výhoda je u pražských aerolinek pro všechny cestující společná. A to - levné parkoviště u letiště Praha.

Parkování během vaší dovolené nebo pracovní cesty nemusí být žádný problém

Stačí si rezervovat parkovací místo na hlídaném parkovišti kousek od letiště.

Je bezpečnostní skener pro těhotné bezpečný?

Ano, je to pouze detektor kovů

Bezpečnostní skenery nemohou nijak uškodit ani vám ani vašemu miminku. Na letištích se většinou k vyhledávání nebezpečných předmětů využívají detektory na bázi magnetického pole, velice nízkých rádiových vln nebo přístroje s minimálním rentgenovým zářením.

Množství je tak malé, že v žádném případě neohrozí vývoj plodu. Před odletem nezapomeňte na dostatečnou časovou rezervu. Bezpečnostní kontrola, odbavení zavazadla a další nezbytnosti, budou nějakou dobu trvat. Zjistěte si tedy, jak dlouho před odletem být na letišti.

Pár tipů pro těhotné, jak si zvýšit pohodlí během letu

Dostatečný komfort při cestování je pro těhotnou ženu nezbytný. Vyhne se tak nejen zdravotním problémům, ale také stresu. S rozhodováním kdy a odkud letět, vám může pomoci ceník parkování u letiště Praha.

Nezapomeňte si také přibalit oblečení do letadla, které bude především pohodlné. Není od věci přihodit do příručního zavazadla malou deku a speciální polštářek pro fixaci krční páteře.

Sedadlo v uličce je lepší volba

Vzhledem k tomu, že je nutné občas se projít, bude rozhodně lepší zvolit si sedadlo do uličky. Máte tak jistotu, že stálým vstáváním nebudete nikoho obtěžovat. A to především u delších letů.

Dostatek vody

Dodržovat pitný režim je nezbytností. Tady platí dvě zásady. Pít hodně vody a chodit pravidelně na toaletu. Zabráníte tak problémům s močovými cestami. Tekutiny do letadla jsou tedy zásadní.

Vyberte si místo blízko toalety

Sedadlo poblíž toalety je zapotřebí nejen z důvodu častého chození na záchod, ale také si můžete kdykoliv odskočit, pokud by se dostavily nevolnosti.

S nevolnostmi mohou pomoci vhodné léky do letadla. S jejich výběrem se ale vždy poraďte se svým lékařem.

Shrnutí tématu létání v těhotenství

Mezi své doklady vložte těhotenskou průkazku. Některé aerolinky chtějí doložit dobu trvání těhotenství. Po 28. týdnu vás také může letecká společnost překvapit žádostí o lékařské potvrzení, že jste způsobilá k letu.

Potvrzení nesmí být starší šesti dní. Po 34. týdnu budou vyžadovat lékařské potvrzení prakticky všichni dopravci. Pokud máte sama pochybnosti o svém zdravotním stavu, pak raději let odložte na příhodnější dobu.

Chcete prožít klidnou dovolenou bez obav a nemít strach, že po příletu najdete parkovací místo prázdné?

Rezervujte si včas bezpečné parkování u letiště.