Jak zvolit co nejvhodnější oblečení do letadla

Čeká vás cesta letadlem a nemůžete se rozhodnout, co si vzít na sebe? Přemýšlíte správně. Ať už cestujete na dovolenou nebo na služební cestu, vždy je důležité cítit se během letu komfortně a pohodlně.

A to vám pochopitelně zajistí správný výběr oblečení do letadla. Využijte tedy nápady a rady zkušených cestovatelů.

Některé záležitosti je nutné řešit s časovým předstihem. Můžeme se tak vyhnout nepříjemnému stresu. Platí to především o parkování u letiště.

Obsah

Tipy, jak vybírat pohodlné oblečení do letadla

Myslete na to, kam letíte

Je jasné, že v odbaveném zavazadle budete mít jistě sbaleno vše, co je na dovolené nebo služební cestě zapotřebí. Plavky do tropů, svetry do chladných destinací.

Důležitá je ale také samotná cesta. Je nutné myslet na to, že v letadle není stejná teplota jako venku a váš organismus bude vystaven teplotním změnám.

Kdy letíte

Důležitým kritériem pro výběr oblečení do letadla je také aktuální roční období a teploty v cílové destinaci.

V tomto případě se doporučuje zjistit si předem, jaká teplota ve vaší cílové destinaci právě panuje. Teploty se také mohou velice lišit v noci a přes den.

Podle délky letu

Jestliže bude let trvat dvě hodinky, pak asi trochu nepohodlí při špatném výběru oblečení přežijeme. Hůře by to dopadlo při zaoceánských letech.

Pro větší pohodlí si můžete přibalit svůj polštářek, teplý šál nebo šátek a mikina, do které se můžete zabalit.

Podle cíle cesty (pracovní cesta, dovolená u moře, turistická dovolená..)

Při cestě na dovolenou nejsme většinou nijak omezováni výběrem oblečení. Proto je třeba toho využít a obléci si co nejpohodlnější kousky. Někteří cestovatelé doporučují teplákovou soupravu.

Nikdo se nad tím nebude pozastavovat, protože je to dnes zcela běžné. Pokud bude čistá a vkusná, nebudete s ní mít žádný problém. Omezenější výběr bude v případě, že letíte s firmou na služební cestu. Ale i to se dá zvládnout.

Dámy mohou mít koktejlové šaty nebo volné společenské kalhoty, doplněné volnou halenkou a pánům se doporučují rovněž společenské kalhoty volného střihu.

V současné době se některé kalhoty vyrábějí s gumou v pase. Ideální řešení. Stejně, jako si včas najít levné parkování u letiště. Cena parkování u letiště Praha je totiž velmi přijatelná.

Před odletem si zjistěte, kde se dá parkovat co nejblíže u letiště

Vyhnete se tak stresu před odletem a také obavám o bezpečí vašeho vozu.

Jak se obléci do letadla aneb ideální outfit

Vrstvení oblečení

Především pro delší lety je dokonalým řešením vrstvení oblečení. Raději si na sebe vezměte dvě lehčí mikiny nežli jednu silnou. Budete si tak moci regulovat teplotní komfort přesně podle konkrétní situace.

Dalším dobrým důvodem pro vrstvení je také fakt, že na letišti může být těžký a vydýchaný vzduch, zatímco v letadle pojede klimatizace na plné obrátky.

Pohodlné boty

Dobrou volbou jsou polobotky nebo sportovní boty, jejichž šířka se dá regulovat zavazováním nebo pásky.

Především u delších letů vám totiž mohou nohy natékat. Pokud si v letadle boty zujete, už byste se do nich nemuseli dostat. Co si tedy nezapomenout do letadla? Dobré boty.

Pro pány – ideální kalhoty do letadla

Nejdůležitější je správný výběr kalhot. Po většinu letu budete sedět na jednom místě a těsné kalhoty by vám příliš komfortu nezajistily. Skvělým tipem jsou kalhoty, které mají dostatek kapes pro uložení drobných osobních věcí.

Pro dámy – pohodlné legíny do letadla

V současné nabídce oblečení pro ženy najdete celou řadu pohodlných kalhot, mezi které patří také legíny.

Jestliže v nich nechcete z jakéhokoliv důvodu vystoupit z letadla, pak není problém se s dostatečnou časovou rezervou před přistáním převléknout do něčeho, co je vám více sympatické. K tomuto účelu slouží příruční zavazadlo do letadla.

Jednoduché odnímatelné kousky

Pro cestování letadlem platí zásada, že je dobré mít na sobě více vrstev a podle potřeby je odkládat nebo oblékat.

Dobrým tipem je například lehčí triko s dlouhým rukávem, na které si obléknete vestu nebo mikinu s odnímatelnými rukávy. Od věci není také kapuce, která vám při odpočinku zajistí trochu toho soukromí.

Příjemný materiál

V každém případě vsaďte na příjemné přírodní materiály, které vynikají dobrou termoregulací a vysokou absorpční schopností.

Neprodyšné umělé materiály způsobí nepříjemné pocení. Koženka nebo syntetické materiály by mohly být po chvíli nepříjemné nejen pro vás, ale také pro vaše okolí.

Pokud si zajistíte včas parkovací místo pro váš automobil budete si moct být jisti, že ušetříte spoustu času a budete si moci v klidu zabalit

Kterému oblečení do letadla se naopak vyhnout

Příliš těsné oblečení

Dlouhé lety jsou i pro zkušené cestovatele psychicky i fyzicky náročné. Představa, že několik hodin sedíte v upnutých džínách nebo těsné minisukni, asi není příliš lákavá. Paluba letadla není předváděcí molo, proto upřednostňujte pohodlí.

Oblečení s množstvím kovových prvků

Jestliže si obléknete outfit, na kterém bude více kovu než látky, pak můžete zažít nepříjemné okamžiky hned u bezpečnostní kontroly. Pak by se také zbytečně prodloužila doba, jak dlouho před odletem být na letišti.

Příliš komplikované oděvy

Pro cestování letadlem platí jedna zásada – v jednoduchosti je účelnost. Vzít si na sebe komplikované šaty by mohlo znamenat, že místo odpočinku budete řešit, jak si sednout, aby to bylo alespoň trochu pohodlné.

Nepohodlné materiály (flanel nebo určité druhy syntetických látek)

Přesto, že je flanel příjemný a měkký materiál, je celkem dost hřejivý. A mokrá záda asi nikomu příjemná nebudou.

Je dobré také vynechat syntetiku, která je nesavá a působí jako neprodyšný krunýř. Ve spojení s výraznějším parfémem je to po chvíli katastrofa.

Závěr

Doporučení pro pohodlí během letu

Mnoho lidí zastává názor, že do letadla je třeba obléct se formálně a vypadat dokonale. Je to omyl. Přípustné jsou dokonce i tepláky a mnohdy se přímo doporučují.

Shrnutí tématu oblečení do letadla

Především, na delší vzdálenost nikdy necestujte v těsném oblečení. Lidé, kteří mají problém s křečovými žilami, by se mu měli vyhnout i v případě krátkých letů. Jestliže vám otékají nohy, pak se doporučují stahovací punčochy.

Kromě pohodlného oblečení se také doporučuje včas si zajistit parkovací místo, Jednou z možností je parkování Veleslavín. Předem si také zjistěte, jak se dostat na letiště Praha.

Míříte na letiště vlastním vozem a nemáte tušení, kde budete parkovat?

Dobrou volbou je zanechat vůz na hlídaném parkovišti u letiště.